Fortsæt til indhold

Nyt centrum for sundhed i Lystrup

Fra foråret kommer den tidligere Kiwi-bygning på Bystævnet til at rumme læge, kiropraktor og fysioterapeut

Samfund
Kim S. Andersen

Det første spadestik er taget, den gamle indretning er revet ned og der er gjort plads til nye vinduer i murværket. Bygningen på Bystævnet 5, som har stået tom siden supermarkedet Kiwi flyttede til Lyshøjen i Lystrup tilbage i 2013, ligner ikke sig selv - og med god grund.
Håndværkere er i disse uger i gang med at totalrenovere de 600 kvadratmeter på adressen, som fra foråret 2016 kommer til at huse tre nye lejemål: Et lægehus, en kiropraktor og en fysioterapeut. I bygningen ved siden af ligger i forvejen en fodterapeut, en psykolog, Audionova Hørecenter og Frisørhuset.
“Der bliver et rigtig godt og varieret udbud af sundhedstilbud i den del af byen fremover. Og så er vi selvfølgelig også glade for at få nye naboer,” siger Jakob Brandstrup, indehaver af Estate i Lystrup, der holder til i Bystævnet 3.

Ikke svært at finde lejere

Det er ham, der har haft til opgave at finde lejere til det ombyggede lejemål - og det har ikke været svært, siger han:
“Udlejer har haft fokus på at finde lejere lokalt. Vi blev spurgt om vi ville påtage os opgaven, fordi vi har et godt kendskab til hele Lystrup og omegn, så vi takkede naturligvis ja. Vi er selv lidt overraskede over, at det er gået så hurtigt med at finde lejere, der passer godt sammen,“ siger Jakob Brandstrup.
I disse dage overvejes et navn til stedet, og blandt andet har 'Sundhedshuset' været oppe at vende blandt bygningens nye lejere.


De flytter ind på Bystævnet 5
Ÿ Lægerne Sønderskovvej, Jonas Baandrup og Rikke Secher

Ÿ Klinikken i Lystrup, Kiropraktor Hans Kristian Hvam

Ÿ Lystrup Fysioterapi, Røjgaard-Riis & Gade