Fortsæt til indhold

Ikke kun for stand-uppere

Politisk vilje til at medfinansiere nyt møblement til Røndes kulturelle vartegn

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Socialdemokratiets gruppeformand Ole Bollesen scorede højt på skalaen over muntre indslag på sidste byrådsmøde, da han med et Bollesen-grin bemærkede, at Kulturhotellets nye tilbygning på Hovedgaden i Rønde ikke skal bygge en fremtid op på udelukkende stand-uppere.

Kulturhotellet har indhentet tilbud på nye stole og tilbehør, der løber op i 277.586 kroner

Mangler møbler

Det skete i en kommentar til, at Kirstine Bille (SF), formand for Udvalget for Plan, Udvikling og Kultur, under en gennemgang af udvalgets økonomi fortalte, at udvalget nok bliver nødt til at bede byrådet om en tillægsbevilling, fordi Kulturhotellet med ny tilbygning, der åbner 10. december, mangler inventar og møblement (især stole).

Byrådet har bevilget godt 11 mio. kroner til ombygningen og sammen med en 1,4 mio. kroner stor donation fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal har det sikret, at byggeri og ombygning kan fuldføres til noget nær perfektion.

277.586 kroner

Til gengæld har der ikke været tænkt på nyt inventar i budgettet/byggesummen, som det ellers er kutyme. I stedet har man satset målrettet på at rejse midler ved fundraising, men uden held.

Gæster og de daglige brugere af Kulturhotellet nye sidefløj med ny teatersal, foyer- og caféområde, og en lille sal på 1. etage kommer dog ikke til at sidde på gulvet.

“På næste udvalgsmøde har vi en sag på dagsordenen om netop møblement til Kulturhotellet,” siger Kirstine Bille.
Kulturhotellet har fået et tilbud på nyt møblement og inventar på 277.586 kroner.

“Jeg ved, at der er forhandlinger i gang med Rønde Handelsstandsforening om at hjælpe til med finansieringen, og resten tror jeg på, at vi i udvalget kan blive enige om at søge byrådet om en tillægsbevilling til,” siger Kirstine Bille.

Flot løsning

Kulturens politiske formand i Syddjurs hilser det ny byggeri velkommen:

“Jeg synes, det tager sig flot ud både ude og inde. Hele området har fået et løft, og jeg synes vi har fået noget for pengene.”

Kirstine Bille ser frem til at komme i et levende hus, hvor det med hendes ord: “vil syde og boble af aktiviteter” - og hvor Kulturskolen Syddjurs, Syddjurs Egnsteater og det lokale foreningsliv vil få langt bedre muligheder for at udfolde sig end tidligere.

“Ikke mindst hele børnekulturområdet, som vi jo satser på, kan glæde sig til, at Kulturhotellet åbner.”