Fortsæt til indhold

Jeg er skuffet

Hørsholms borgmester Morten Slotved er ikke tilfreds med, at Udrejsecenter Sjælsmark gøres permanent

Samfund
Pernille Kristensen

Det var med ærgrelse, at Hørsholms borgmester, Morten Slotved (K), tirsdag fik meddelelsen om, at kommunen permanent skal huse et udrejsecenter for afviste asylansøgere på den tidligere Sjælsmark Kaserne.
Det skete i forbindelse med udmøntningen af regeringens asylaftale, hvori det fremgår, at udrejsecentret permanent skal huse 6-700 personer. Samtidig ændres beboersammensætningen, så den fremover fortrinsvis skal bestå af familier, åbenlyst grundløse ansøgere samt udviste efter Dublin-forordningen.
Selv om det glæder borgmesteren, at der således alligevel ikke skal bo udviste kriminelle i Udrejsecenter Sjælsmark, som det ellers var planen, ærgrer det ham, at regeringen nu har slået endeligt fast, at udrejsecentret er kommet for at blive.
"Det, der presser mig, er, at det er en permanent løsning, og at de hurtigst muligt ønsker 6-700 beboere på centret," siger Morten Slotved til Ugebladet.
"Det var ikke, hvad jeg håbede på for Hørsholm," siger han.

Er blevet overrumplet

Morten Slotved havde ellers foreslået udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg, at den tidligere kaserne i Sjælsmark i stedet kunne omdannes til et mere almindeligt asylcenter, men denne idé synes nu endeligt skudt ned af ministeren, som personligt ringede til Morten Slotved for at orientere ham om Sjælsmarks fremtid.
"Det tager jeg til efterretning - men jeg var skuffet," siger Morten Slotved om hans reaktion på den besked.
Borgmesteren er tilfreds med, at gruppen af udviste kriminelle og personer på tålt ophold ikke skal bo i lokalområdet, men i stedet flyttes til et nyt udrejsecenter i Ikast-Brande Kommune. Men derudover er det svært for ham at finde nogle lokalelyspunkter i den asylaftale, som udmøntes, selv om han undervejs har kæmpet for det.
"Umiddelbart er vi blevet overrumplet. Der er kommet nogle beslutninger fra regeringen, der er meget klare," konstaterer han.