Honorarer kommer til debat i byrådet
Gunnar Sørensen-sag afføder principiel debat i Syddjurs Byråd
Venstres Gunnar Sørensen forlader bestyrelsen i det fælles-kommunale produktionskøkken på Djursland, Djurs Mad I/S, med begrundelsen, at han af private, arbejdsmæssige årsager er forhindret i at udføre hvervet godt nok.
Læs mere: Djurs Mad: Du er en guttermand Gunnar..
Lokalpolitik: V-politiker vil ikke spise med mere
Et kig i en politisk parlør afslører imidlertid, at den egentlige årsag til, at Gunnar Sørensen ikke vil lege med længere, er, at han er grumme utilfreds.
Sur over, at et flertal i byrådet forleden nikkede ja til, at den ny bestyrelse for Naturcenter Karpenhøj på Mols samlet kan hæve et årligt honorar på 100.000 kroner.
Gunnar Sørensen har røgtet formandsposten i Djurs Mad I/S de seneste to års til byrådets store tilfredshed - men uden at få en rød reje for det.
Allerede, da Djurs Mad I/S blev stiftet i 2009, var Venstre-manden ude med riven efter udbetaling af honorarer til mad-bestyrelsen og dens daværende formand.
Kan ikke gøre andet
Borgmester Claus Wistoft (V) er bekendt med, at partifællen til Adresseavisen har forklaret den egentlige årsag til, at han vil ud af Djurs Mads bestyrelse.
“Jeg kan kun forholde mig til, at Gunnar Sørensen angiver arbejdsmæssige årsager i sin ansøgning til mig, og det er efter bogen. Hvad han siger i anden sammenhæng, kan jeg ikke bruge til noget,” siger Claus Wistoft.
Hvis man flytter ud af kommunen, eller hvis man arbejds-, helbreds- eller familiemæssigt er forhindret i at udføre sit hverv, er det alle gyldige grunde til at droppe et byråd eller en ekstern formandspost, men politisk utilfredshed accepteres ikke som en gyldig årsag.
Læs også:
Det går den rigtige vej for Djurs Mad I/S
Djurs Mad: Fælles madkøkken leverer sorte tal
Produktionskøkken: Wistoft bakker fuldtonet op om Djurs Mad I/S
Underskud i Djurs Mad I/S
Debat: Djurs Mad I/S er et problem
Fælles produktionskøkken: Djurs Mad I/S har en samlet medarbejderstab på 22
Produktionskøkken: Medarbejdere ned i tid hos Djurs Mad I/S
Produktionskøkken: Djurs Mad siger tak for lån til kommunerne
Kommentar: Djurs Mad - den rigtige beslutning?
Sag i byrådet
Gunnar Sørensen har efterlyst en principiel diskussion i byrådet af honorarudbetalinger og honorarstørrelser til byrådsmedlemmer eller andre, der udnævnes til en ekstern post som Syddjurs Kommunes repræsentant.
“Den får han,” lover Claus Wistoft.
“Jeg har sat et arbejde i gang for en lille måned siden, hvor jeg har bedt forvaltningen om at komme med et oplæg, så vi kan få en principiel diskussion i byrådet.”
Selv er borgmesteren klar i spyttet:
“Jeg mener, at der skal være en form for aflønning, hvis vi vil have de rigtige folk til at udføre et stykke arbejde, og som vi seriøst har forventninger til vil udføre en arbejdsindsats. Sådan er det bare.”
“I det konkrete tilfælde du nævner med Karpenhøj, så ser jeg sådan på det, at en ny bestyrelse står foran en stor opgave, som ikke kan sammenlignes med en bestyrelsespost i en virksomhed eller uddannelsesinstitution, der rent driftsmæssigt er solidt kørende. Vi havde aldrig kunnet samle en stærk bestyrelse på Karpenhøj uden at kunne tilbyde et honorar.”