Fortsæt til indhold

Nu 7 millioner kroner billigere

Samfund
Arkiv

Vi har her på siden tidligere fortalt om den kæmpe luksusvilla på Jørgasvej ud til Vejle Fjord, som var udbudt til svimlende 42 millioner kroner. En pris som dengang tangerede den hidtidige prisrekord på Vejles ejendomsmarked og samtidig var i top tre over de dyrest udbudte villaer i Jylland nogensinde.
Nu er liebhaverboligen blevet sat ned med lidt over syv millioner kroner til 34,9 millioner kroner.
Det skriver boligsiden Boliga.dk.
Rekorden over de dyrest udbudte villaer i Jylland indehaves stadig af en villa i Risskov, som den aarhusianske erhvervsmand og milliardær Ib Nymark Hegelund satte til salg i november 2011 for 50 millioner kroner – dog uden at få den solgt.
På top tre over de dyreste boliger i Vejle Kommune ligger på andenpladsen Bellevuevej 75 udbudt til 17 millioner kroner og på tredjepladsen Sivertsvej 7 til 15,5 millioner kroner.

Elevator og orangeri

Jyllands nye nummer 1 er ifølge ejendomsmæglerfirmaet Lilienhoff, der varetager salget af huset, bygget i 2010 og udmærker sig blandt andet ved et boligareal på 436 kvadratmeter i første række til Vejle Fjord, flere terrasser, en kælder på 287 kvadratmeter, elevator, en grund på 1.703 kvadratmeter og et orangeri.
Selvom villaen bliver solgt til udbudsprisen, kommer den ikke til at sætte rekord på listen over de dyreste hushandler i Jylland.
Den blev sat i 2006 med købet af et pragtpalæ på Selsbjergvej i Vejle.
Dengang blev de 15 værelser, tre badeværelser, 681 boligkvadratmeter og en grund på over 22.000 kvadratmeter ifølge Boliga solgt for 45 millioner kroner.
Se flere billeder her

Foto: Lilienhoff
Foto: Lilienhoff