Fortsæt til indhold

Sex, burgere, gåture, og statsministerens nytårstale

Samfund
Arkiv

I dag gør vi os alle klar til at springe ind i et nyt år, men når vi lander igen den 1. januar, er der dømt kollektiv afslapning på tværs af landet.
Afslapning kan dog tage mange former, og en ny undersøgelse, foretaget af Epinion på vegne af McDonald’s, har afdækket danskernes 1. januar-ritualer. Det mest populære er ikke overraskende at slappe af. En frisk gåtur og statsministerens nytårstale kommer ind på en anden og tredjeplads, mens næsten hver femte dansker kaster sig over take away maden.
I en ny undersøgelse, foretaget blandt Epinions Danmarkspanel for McDonald’s Danmark, svarer knap en ud af fem danskere, at de forventer at have et nytårsforsæt for 2016. Men kun halvdelen forventer, at det kommer til at holde hele året. Til gengæld er danskerne ganske sikre på, hvad deres aktiviteter kommer til at bestå af 1. januar, når festlighederne har lagt sig, og prisen skal betales.
I undersøgelsen svarer knap otte ud af ti, at de skal slappe af, fem ud af ti er fortalere for en frisk gåtur, mens fire ud af ti skal se statsministerens nytårstale. De sociale medier skal dog ikke forsømmes – tre ud af ti forventer at bruge dagen på at være sociale online.
Og så er der burgeren. For 1. januar skal folk have burgere. Således svarer 17 pct. af danskerne, at de skal have fastfood eller take away nytårsdag, og for mere end hver fjerde af disse er burgeren favoritten:
"1. januar 2015 havde vi 241.000 gæster på vores restauranter, og vi serverede flere end 300.000 burgere. Vi forventer minimum det samme antal i 2016, for der er altid fuld damp på kedlerne nytårsdag," siger Pia Tobberup, pressechef hos McDonald’s og fortsætter.
"Stemningen i restauranterne er helt fænomenal; vores gæster er trætte, men glade – det samme gælder for medarbejderne, som opfatter nytårsdag som en festlig dag i restauranterne, selv om de skal løbe ekstra stærkt."

Nordjyderne dyrker sex, og københavnerne spiser fastfood

Forventningerne til 1. januar fordeler sig forskelligt over hele landet.
I Nordjylland svarer hver femte, at de forventer at dyrke sex d. 1. januar, mens kun godt hver tiende sønderjyde har samme forventning. Til gengæld er nordjyderne mindre tilbøjelige til at kontakte venner og familie med en nytårshilsen, og chancen for, at de spiser fastfood er også lavere end i resten af landet. Blandt københavnerne er det én ud af fire, der får mad udefra, mens det i Nordjylland kun er én ud af ti.
Men det er ikke kun madvanerne, der er forskel på. Undersøgelsen viser, at knap halvdelen af vestjyderne ser statsministerens nytårstale, mens det samme kun gør sig gældende for tre ud af ti indbyggere i Region Sjælland.
I den mere kuriøse afdeling viser undersøgelsen, at for tre ud af ti københavnere står dagen på et langt bad, mens dette kun gælder for lige over én ud af ti nordsjællændere.
Sønderjylland er den region, hvor flest forventer at gøre rent 1. januar. Her forventer én ud af fem, at rengøring står på menuen, mens det kun gælder for én ud af ti københavnere.