Fortsæt til indhold

Hey, kender du den dingenot?

Kode-piraterne indtog Kamstrup

Samfund
Af Erland Rasmussen

Kamstrup A/S i Stilling var forleden vært for et åbent hus arrangement for Coding Pirates, som slår sig ned med en afdeling i Skanderborg.
Coding Pirates har til formål at gøre flere børn og unge interesserede i den teknologiske verden. Og det er et formål, Kamstrup støtter.
“Vi får uddannet for få ingeniører, og allerede på jobmesser har unge fra gymnasiet taget et valg, om de vil læse humaniora eller naturvidenskab. Vi kan se, at der bliver for få med naturvidenskabelig baggrund, og hvis vi i det små kan være med til at præge, hvad de at uddanner sig til, så er det fint. Men det er også bare godt, at der er tilbud til børn og unge, som kan lide at kode en computer. Der er masser af andre fritidstilbud som fodbold og lignende,” siger Michael Stubbe, vicepresident HR, Kamstrup A/S.
Der var 40, som havde valgt at besøge Coding Pirates. Den nye afdeling er et partnerskab mellem Coding Pirates, Skanderborg Ungdomsskole, Erhverv Skanderborg samt virksomhederne Dansk IngeniørService (DIS) og Kamstrup.
Coding Pirates Skanderborg holder til i Skanderborg Ungdomsskoles lokaler.

Måske en kommende it-ingeniør, der indtil videre kan dyrke interessen for computer og kodning gennem leg hos Coding Pirates, der har partnerskaber med Aarhus Universitet, Københavns Universitet samt diverse biblioteker og samarbejder med virksomheder som Microsoft, LEGO og Pentia.
Dyb koncentration hos unge, der besøgte Kamstrup, der var vært for mødet med Coding Pirates, som bød på teknologi-opgaver med udfordringer i.