SuperBrugsen har fået Swipp
Tester betaling med Swipp for Coop i tre måneder
De næste tre måneder behøver man kun at tage sin smartphone frem, når man skal betale for varerne i SuperBrugsen i Auning. COOP-kæden kører i øjeblikket test af betalingssystemet Swipp, og Brugsen i Auning er en af de cirka ti testbutikker.
“Det bliver nemmere at handle ind. Man behøver kun at have sin telefon med og skal hverken bruge dankort eller kontanter. Det er lige så sikkert som dankort i og med, at der både er en kode til mobiltelefonen og en anden til app'en,” siger uddeler Peder Bak.
Han fortæller, at COOP kører forsøg med den anden betalingsapp, Mobile Pay, i andre butikker, men selv synes han, at Swipp er mere handy. Under alle omstændigheder vil betaling med mobiltelefonen vinde mere og mere ind, mener han.
“Jeg er helt sikkert på, at det bliver fremtiden. I forvejen har folk jo alting på mobiltelefonen,” siger han med henvisning til kalender, nyheder og kamera med mere.
For at kunne anvende Swipp som betalingsform skal Swipp-app'en downloades. Betalingen foregår stadig ved kassen i butikken, hvor pengene overføres via en QR-kode.