Fortsæt til indhold

Fokus på hele klassen ved mobning

Før så man kun på mobberen og ofret, men i dag ser man mobning som hele klassens problem

Samfund
Christina S. Johansen

Mobberen skulle skældes ud, og ofret skulle beskyttes. Sådan arbejdede man tidligere med mobning i Danmark, men ikke længere.
For cirka 10 år siden begyndte fokus at skifte til i langt højere grad at handle om hele klassen frem for enkelte individer.
“Mobningen bliver i dag sat ind i en større kontekst. Man kigger på det sociale spil, der kører i hele klassen, og man har større fokus på, at eksempelvis lærerskifte og mange børn ud og ind af klassen alt sammen kan føre til uroligheder, som kan føre til mobning,” fortæller Annie Beck, der er SSP-konsulent i Børn og Unge og en del af kommunens mobbe-hold kaldet Mobilt Team.
Teamet rykker ud, når skoler, klubber, institutioner eller forældre sender bud efter det, og giver sparring omkring mobning - både forebyggende og akut. Annie Beck forklarer, at mobning opstår, når børnene føler, at deres plads i fællesskabet er truet.
“Vi har en stærk trang til at være tilknyttet et fællesskab. Så når angsten for at blive udstødt opstår, så begynder rygterne og drillerierne også,” siger Annie Beck.
Den anden nationale trivselsmåling i folkeskolen gennemføres i starten af det nye år. Resultaterne skal danne grundlag for, at man lokalt kan få en indikation på, om skolen har behov for særlige indsatser.