Google besøgte Hedensted
Elever på Lindved og Hedensted Skole kom jorden rundt ved hjælp af 3D-briller lavet af pap
Over 700 elever i Hedensted Kommune fik i sidste uge mulighed for virtuelt at rejse verden rundt ved hjælp af en papæske, en smartphone og en tablet.
Det var Googles Expeditions Pioneer Program, som besøgte Lindved Skole og Hedensted Skole. Formålet med programmet er gennem 3D-briller at styrke elevernes lærings-oplevelse i klasselokalerne.
“I Hedensted Kommune er vi altid åbne for nye måder at sikre læring på. Og jeg er ret sikker på, at netop denne metode vil vække begejstring hos eleverne,” sagde Ole Vind, formand for Udvalget for Læring, om besøget i forbindelse med besøget i en pressemeddelelse.
På dagen fik eleverne mulighed for at prøve 3D-papbrillerne, som tilknyttes en smartphone samt en tablet, som læreren bruger til at bestemme, hvilket billeder eleverne skal se. Eleverne kan selv styre billedet ved at bevæge sig enten til siden eller op og ned.
”Nu bliver den klassiske skoleudflugt til Bornholm eller København slået med mange længder. Med virtual reality-briller står den nemlig på ture ud i rummet, under havet eller til den kinesiske mur,” siger Thomas Skovgaard, Center for Pædagogisk Udvikling, Hedensted Kommune.