Verden skal lære klimaarbejde i Favrskov
For en billig penge kommer kommunen med i et internationalt klimaprojekt
Navnet er lidt besværligt: Compact of Mayors. Borgmester-pagt. Og det er vi nu med i. Det koster kun 35 timers arbejde om året.
Compact of Mayors blev lanceret under FN's klimakonference I 2014. Der er på globalt plan knap 300 deltagende byer og kommuner.
Deler viden
Initiativet Compact of Mayors har til formål at dele viden, data og erfaring om byers og kommuners klimaarbejde verden over og derved sætte fokus på betydningen af lokalt klimaarbejde.
At det bliver så billigt at være med skyldes, at Favrskov i forvejen indsamler de ønskede data.
Ved deltagelse forpligter kommunen sig til at forebygge klimaforandringerne ved at reducere udledningen af drivhusgasser. Og at gøre kommunen mere modstandsdygtig overfor konsekvenserne af klimaforandringerne.
”Jeg håber da, at vi kan lære noget af at være med, men mon ikke også, at vi kan lære fra os. Vi er jo ret gode til det med klima,” siger formanden for Teknik- og Miljøudvalget, Kurt Andreassen og føjer til, at Favrskov godt kun tænkes at blive mere kendt end nu. Vi skal jo benchmarke med hele verden på klimafeltet.