Hårdt pres på varmestue i Horsens
På to år er antallet af brugere fordoblet i varmestue
På bare to år er antallet af brugere fordoblet i Kirkens Korshærs varmestue i Borgergade i Horsens, oplyser korshærspræst Jakob Hjørnholm fra Kirkens Korshær i Horsens.
På en dårlig dag kommer der 30 og spiser, mens der på en god dag kommer 80.
“Folk bliver mere marginaliseret. Det bliver værre og værre,” siger korshærspræst Jakob Hjørnholm, som har arbejdet med socialt udsatte siden 1999.
Kirkens Korshærs varmestuer er et tilbud om nærhed, varme og omsorg til socialt udsatte mennesker.
“Vi er et helle for dem. Vi kræver ikke noget af dem, og de kan komme og gå, som de er. Vi siger, de er gode nok, som de er. Alle andre steder får de at vide, de ikke er gode nok,” siger korshærspræsten i Horsens.
Varmestuen i Borgergade er åbent i hverdagene fra klokken 09-13.30. Om morgenen er der gratis franskbrød med syltetøj, og til middag kan man købe et måltid varm mad til 20 kroner. Om fredagen er frokosten (ugens rester) gratis.
“Så er der lidt at tære på til weekenden, hvor mange ikke får rigtige måltider. De får ikke handlet ind og lavet mad, men får måske en rugbrød,” siger Jakob Hjørnholm.
Han fortæller, at Kirkens Korshær har et godt samarbejde med Horsens Kommune og har fået fordoblet sit kommunale tilskud til cirka 400.000 kroner om året. Tilskuddet dækker dog kun en mindre del af udgifterne til varmestuen, der primært er finansiseret af korshærens genbrugsforretninger og bidrag fra private, virksomheder og fonde.
“Vi har ikke den bedste økonomi. Vores indtægter kan ikke følge med de stigende udgifter,” siger Jakob Hjørnholm.
Varmestuen i Horsens drives af frivillige og én ansat. Derudover er byens kirker gået sammen om at betale for en ekstra ansat i varmestuen fra august 2015 og et år frem.
“Det reddede vores liv, men er kun et kunstigt åndedræt. Jeg tror ikke, vi kan overleve med kun én ansat,” siger korshærspræsten.