Fortsæt til indhold

Sådan sikrer du huset mod tyve

Sunny Cagara har blandt andet rådgivet FN’s ansatte og samarbejder med Nordsjællands politi i kampen mod indbrud. Her får du hans gode råd til at undgå indbrud

Samfund
Arkiv

"Danskerne er blevet bedre til at sikre sig derhjemme de senere år, men indbrudstyvene er dygtige og får ofte nemt spil i juledagene eller til nytår."
Sådan siger tryllekunstner Sunny Cagara, der har som sidejob at holde foredrag og rådgive inden for tricktyveri og indbrud.
"Vi danskere er måske stadig lidt naive. Flere husstande burde tænke i at bekæmpe indbrudstyvene med indbrudssikre døre og vinduer eller eventuelt en alarm. Folk stoler for meget på hinanden og tager måske statistikkerne lidt let og tænker ‘det sker ikke for mig',” siger tryllekunsteren.

Lav hæk og ekstralåse

Især i de større byer og i forstæderne forekommer indbrud hyppigt, og det sker oftest i tidsrummet 8-16, hvorfor det er stærkt tilrådeligt at samarbejde med naboen om at holde øje med boligen, når man er væk på juleferie, lyder opfordringen fra Sunny Cagara, som kommer med følgende gode råd til at sikre sig imod indbrud:
- Forvir tyven. Køb et batteridrevet LED-stearinlys med flakkende plastikvæge, som kan stå i stuevinduet eller lad lysekronen være tændt. Gem værdisager bort i skuffer og sørg for, at der er indhold i affaldsspanden i indkørslen.
- Tænk i sikkerhed. Anskaf en nem alarm, som I kan finde ud af at benytte. Køb en ekstra lås til yderdøren og sikringsbeslag til vinduerne, så de er sværere at få op.
- Minimer flugtvejene. Skær f.eks. hækken ned, så naboerne kan se, hvad der foregår, og bloker indkørslen med en bil eller andre større genstande. En lav hæk kan virke præventivt!
"Indbrudstyve elsker steder med støj og steder, der er nemme at slippe fra via offentlig transport eller en trafikeret vej. Gør tyven nem at få øje på og sænk risikoen for, at der begås et ‘bræk',” siger Sunny Cagara.
- Læg mærke til, om noget ser anderledes ud. Indbrudstyve kan finde på at lægge små plastikkugler ud ved hoveddøre for at tjekke, om folk er hjemme eller “markere” indkørsler med dåser eller postkasser med små prikker.
“Afmærkningerne fungerer som et kodesprog. Tyven skal hurtigt kunne aflæse, om beboerne er på ferie og se, hvor svært huset er at bryde ind i. Er der f.eks. en alarm,” siger Sunny Cagara.
Sunny Cagara har blandt andet rådgivet FN's ansatte og samarbejder med Nordsjællands politi for at undgå indbrud i Danmark. Du kan læse mere om indbrudsrådgivning i fht. huse og boligforeninger på www.tricktyveri.dk