Fortsæt til indhold

Kommunen sparer penge på at leje villa til flygtninge

Udgifterne er halvdelen af at lade flygtninge bo på hoteller

Samfund
Fred Jacobsen

Selv om Hørsholm Kommune skal betale 1,3 millioner kroner om året i leje for at kunne få bolig til 20 flygtninge på Kong Georgsvej 5 i Rungsted, er det en god forretning for kommunen.
Udgifterne her er nemlig langt mindre end det, kommunen skal betale for at have flygtninge boende på eksempelvis hoteller uden for kommunen.
Læs også: Flygtningebolig: Kommune vil møde vrede naboer
Ifølge John Larsen, chef for Hørsholm Kommunes center for ejendomme, ser regnestykket sådan ud: Det koster omkring 2,7 millioner kroner, når 20 flygtninge skal bo på hotel, og tilsvarende 1,3 millioner kroner, når de bor på Kong Georgsvej.
"Det er en god businesscase, og vi får dermed frigjort penge, som kan komme andre flygtninge til gavn," siger John Larsen, der torsdag aften deltog i et informationsmøde på rådhuset sammen med andre medarbejdere fra kommunen og blandt andet Annette Wiencken (V), kommunalbestyrelsesmedlem og formand for det særlige udvalg, der skal skaffe boliger til flygtninge.

Omkring 25 deltog i mødet, hvor kommunens folk måtte lægge ører til naboernes skarpe kritik af, at kommunen hverken havde informeret eller involveret naboerne i, at den store, gule villa på Kong Georgsvej 5 nu er lejet til at skulle huse flygtninge.
"Jeg lægger mig ned her. Det ville have klædt os at informere bedre," erkender Annette Wiencken, som oplevede mødedeltagerne som "pænt utilfredse".

Et andet kritikpunkt var, at naboejendommene i området nu mister værdi, og at beboerne vil kompenseres for tabet ved at skulle betale mindre i grundskyld.
"Der er intet, der tyder på, at ejendomspriserne vil falde på grund af det her. Og vi kan ikke fritage særlige grupper for at betale grundskyld. Så skal de gælde alle i kommunen. Det har vi ikke råd til," siger Annette Wiencken og oplyser, at det vil koste Hørsholm Kommune 17 millioner kroner at fastfryse grundskylden.
Kirsten Kjær, direkte nabo til Kong Georgsvej og initiativtager til et protestbrev til kommunen om leje af huset, var også til møde og føler, at hun fik svar på det meste.
"Annette (Wiencken, red.) håndterede det pænt. Det ændrer nu ikke på min utilfredshed," siger hun til Ugebladet.