Fortsæt til indhold

Fra Helgenæs til Grønland på iskoldt eventyr

Efterskolelærer Thomas Kjerstein forbereder sig på Helgenæs til en 600 km lang tur på tværs af Grønland med mad og udstyr på slæb over isen

Samfund
Af Martin Schultz

Efterskolelærer Thomas Kjerstein arbejder til dagligt på Helgenæs Naturefterskole og er kendt som noget af en eventyrer med hang til meget krævende fysisk udfoldelse og som aktiv indenfor det han selv kalder ultra-miljøet indenfor idrætten.
Selvom han har prøvet meget, skal han til foråret på sit livs største eventyr. Tidligere har Thomas Kjerstein blandt andet deltaget på Galathea 3 Ekspeditionen, løbet over Alperne fra Tyskland til Italien og været kapret af pirater til søs. Alligevel vil forårets ekspedition til Grønland være en rejse, der overgår dem alle.
"Sammen med ti andre danskere skal jeg deltage i en ekspedition, der skal krydse indlandsisen på en næsten 600 km lang tur fra Kangerlussuaq i vest til Isotoq på østkysten. Vi skal foretage rejsen på ski med alt vores udstyr på slæb i kælke, der kaldes pulke. Der skal slæbes rigtig meget udstyr med for at klare rejsen i den iskolde natur. Vi starter ud med næsten lige så mange kilo udstyr som vi selv vejer," fortæller Thomas Kjerstein.

Slæber bildæk

Foruden de mange kilometer, der skal tilbagelægges på ski i løbet af april og maj måned, vil Thomas Kjerstein blive udfordret af en konstant kulde, der kan forstærkes voldsomt af de vilde vinde, der blæser på indlandsisen. Og ikke nok med det, så er den første halvdel af rejsen opad, da indlandsisen rejser sig som et bjerg og topper i 3000 meters højde.
Dette kræver en stor mængde træning frem mod afrejsen, som kombineres med arbejdet på Helgenæs Naturefterskole.
"Mængden af træning er for alvor steget, og jeg knokler rundt i lokalområdet med venner og elever enten i løb eller travende med to bildæk på slæb. Det er en utrolig hård træning at slæbe bildæk, men jeg har oplevet, at rigtig mange stopper op og får en god snak om min rejse. Det er meget motiverende og gør de mange timers træning lidt mindre hård. At vi bor i Nationalpark Mols Bjerge gør bestemt også, at jeg får mange smukke oplevelser i den kuperede natur og giver eleverne en anderledes oplevelse af træning."

Eventyr nok til et par år

Ekspeditionens krav er, at deltagerne selv skaffer alt deres udstyr og slæber det over indlandsisen. Dette stiller store krav til udstyret, som ofte skal skaffes hjem fra udlandet og bliver lidt dyrere for at kunne holde til mange timers brug i kulden.
"Udfordringer er der nok af, og der er bestemt tidpunkter, hvor jeg føler, at forberedelserne til ekspeditionen fylder rigtig meget. Det har været både spændende og lidt skræmmende at overskue alt det udstyr der skal med for at kunne overleve i kulden og samtidig være meget aktiv i utrolig mange dage i træk. Måske kan jeg ikke helt forestille mig omfanget af udfordringerne, men jeg kan forberede mig så godt som muligt. Det giver mig en tro på, at der bliver eventyr nok at berette om de næste mange år på efterskolen," siger Thomas Kjerstein.
Den norske opdagelsesrejsende og polarfarer Fridtjof Nansen krydsede i 1888 Grønlands indlandsis på ski som den første nogen sinde. Siden er mange fulgt efter, men det er stadig kun de få, som kommer hele vejen over. Sidste år måtte halvdelen af de der forsøgte evakueres og desværre førte det også til et dødsfald og flere medlemmer, der blev hentet ud i koma efter at kulden og vejret havde stoppet en udenlandsk ekspedition på isen.

Der er en risiko

"Der er klart en risiko ved at tage på denne ekspedition, og det har jeg stor respekt for. Jeg lytter og lærer konstant. Sikkerheden skal være i top og vores "alfahan" på rejsen er tidligere Sirius-mand, så han kender til forholdene og har foretaget turen før. Og som i mange andre forhold så er det muligt at minimere risikoen ved at følge fælles regler og lytte til erfaringer fra tidligere rejsende. Hvis der er storm eller "whiteout", hvor sneen forhindrer udsyn bare en meter frem, så slår vi lejr og venter til stormen er væk. Vi har et fælles ønske i gruppen om at være på den sikre side," fortæller Thomas Kjerstein midt i den milde danske vinter.