Fortsæt til indhold

FC Djursland fyrer sportschef

Jan Thomsen har fået silkesnoren med øjeblikkelig virkning af den ny direktør Ronni Didriksen, der ikke mener, at den fyrede sportschef passer ind i den strategi, som den ny direktør arbejder på at implementere

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Jan Thomsen blev tirsdag aften fortid som sportschef i FC Djursland.
Fodboldoverbygningens ny direktør, Ronni Didriksen, tiltrådte 1. februar 2014, og han har allerede måttet erkende, at Jan Thomsen ikke passer ind i den strategi, som han arbejder på at gennemføre.
”Jan besidder en enorm viden og et værdifuldt netværk. Desværre ser vi ikke ens på, hvilken rolle moderklubberne skal spille i det fremtidige samarbejde, og da netop moderklubberne er hjørnestenen i den strategi, jeg fører an i, har jeg besluttet at stoppe samarbejdet med det samme,” forklarer Ronni Didriksen.

Den øvrige sportslige ledelse, bestyrelsen og moderklubberne er orienteret om beslutningen.

Ronni Didriksen vil i foråret arbejde for, at moderklubberne klart og tydeligt tilkendegiver ikke bare med ord, men ved handling, at de vil FC Djursland.
"Moderklubberne skal committe sig til, at de vil FC Djursland, og det fordrer en indbyrdes forståelse og tillid, som ikke er funderet på gamle historier om, hvem der gjorde hvad for tre år siden i forhold til et par spillere, men på at vi alle er enige om strategien for fremtiden," siger Ronni Didriksen.

Tid til at vente på ny sportschef

Det haster ikke for den ny direktør at finde en erstatning for Jan Thomsen nu og her.
”Jeg har tænkt mig at tage skridtet fuldt ud i forhold til at få moderklubberne samlet omkring FC Djursland som vores fælles projekt, og jeg vil derfor nu gå i dialog med dem om, hvilken profil vi skal have til at tage over efter Jan Thomsen,” siger Ronni Didriksen.
Truppen til forårets kampe er på plads, så direktøren vil sammen med sportslig koordinator Thomas Larsen og trænerduoen Jesper Borup og Jeppe Friis varetage de opgaver, der måtte komme på det sportslige område.

Sportschef i to omgange

Jan Thomsen har været sportschef i to omgange hos FC Djursland.
Han tiltrådte første gang i november 2011 som en del af et nyt sportsligt udvalg i FC Djursland, men stoppede igen ved årsskiftet 2012/2013.
Efter et halvt år var han imidlertid tilbage igen, men nu er han fortid.
Jan Thomsen har en lang karriere som spiller og træner at se tilbage på, og han er fodboldfreak i ordets bedste forstand. Ser et et hav af kampe og har et netværk i fodboldens verden, som kun de færreste.

Derfor har det også været en enorm skuffelse for ham at erfare, at han ikke indgår i den ny direktørs strategi, men Ronni Didriksen har truffet en hurtigt beslutning, som han har tydeligvis har fået opbakning til i moderklubberne, og i FC Djurslands bestyrelse.