Dobbelt-up på populært ABBA-show
'The Show' er så populær, at Musikhuset Aarhus nu sætter endnu en forestilling i salg
'The Show' er den ultimative hyldest til ABBA, og den første forestilling i Musikhuset er blevet fuldstændig udsolgt. Derfor får gæster i Musikhuset nu endnu en chance for et glædeligt genhør med alle de store pophits.
Det sker 9. marts i Musikhusets store sal
'The Show' skaber den perfekte illusion af det originale ABBA og har siden 2001 spillet flere end 550 koncerter i 38 lande og solgt over to millioner billetter. Showet er spækket med hits som Waterloo, Mamma Mia, Dancing Queen, Money Money Money og følger ABBA fra før de vandt i Brighton og hele vejen gennem deres karriere.
Musikken leveres af det svenske band Waterloo, som bakkes op af The National Symphony Orchestra of London under ledelse af dirigent Matthew Freeman, som har optrådt med stjerner som Elvis Costello, Robbie Williams og Sir Cliff Richard.
For at øge originaliteten i showet gæsteoptræder minimum én af de oprindelige ABBA musikere i showet. I Musikhuset Aarhus kan publikum glæde sig til at opleve saxofonisten Ulf Andersson, der turnerede med det oprindelige ABBA og assisterede Benny Andersson med kompositionen af I Do, I Do, I Do, I Do, I Do.
The Show vandt i 2010 den prestigefyldte pris The Limelight Award i London