Fortsæt til indhold

Hornslet indledte med nederlag til nedrykker

Et Hornslet hold, der er ændret på flere pladser i forhold til sidste sæson, startede sæsonen med et 5-2 nederlag til Søften i Serie 2

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Den indbydende kunstgræsbane på Hornslet Stadion dannede rammen om lørdagens opgør i Serie 2 mellem hjemmeholdet og Søften GF.

Søften er nedrykker fra Serie 1 og vil gerne tilbage hurtigst muligt. En målsætning, som spillerne levede op til ved at vinde opgøret 5-2 (3-1).
Allerede efter 7 minutter førte Søften GF 2-0.
"Vi har måttet skifte en del ud i forsvaret i forhold til sidste sæson, og vi stillede således med et nyt centerforsvar," fortæller Hornslets debuterende træner Casper Kjær Sørensen, der har fået klubmanden Henrik "Hotsi" Horsdal som holdleder og Jesper Jensen som træner for andetholdet i Serie 5.
Holdlederens talentfulde søn, Jeppe Horsdal, reducerede for Hornslet efter ti minutter, men Søften kom på ny på tavlen et kvarter før pausen.
Hornslet er uden den rutinerede målmand Lars Andersen (FC Djursland) og Henrik Dueholm (på lavt blus) i denne sæson, og det kræver lidt tilvænning for en række nye spillere at klare sig i Serie 2, erkender Casper Kjær Sørensen.
Blandt de nye er målmanden Rasmus Hjortshøj. En tidligere markspiller som har budt sig til i målet.

To mand så rødt

Før pausen blev begge mandskaber decimeret med en mand efter en batalje kort før halvtid.

"Der blev begået et frispark på vores Jesper Josiasen, som måske var til gult, men efterfølgende blev der en del skubberi, som involverede vores Tobias Wickert. Det endte med, at dommeren både smed ham (Christian Kreitz, red.), der begik frisparket fra Søften, og Wickert ud med rødt kort," fortæller Casper Kjær Sørensen.
Det gav mere plads på banen til de øvrige, og Casper Kjær Sørensen var godt tilfreds med det pres, som hans spillere i den resterende del af kampen lagde på modstanderne.
"Søften var bestemt ikke skræmmende, og jeg vil ikke være bange for at møde dem igen. Vi må dog også gribe i egen barm og sige, at der ikke er råd til at lave så mange personlige fejl, som vi gjorde i denne kamp, hvis vi skal klare os i Serie 2."
Søften formåede at score to mål yderligere efter pausen, hvor Jesper Josiasen reducerede på straffespark, begået mod ham selv, til 4-2 for Hornslet.
Hornslet møder søndag Dronningborg på udebane i turneringsrunde 2.