Fortsæt til indhold

1813 virker til april

Sophie Hæstorp Andersen (A) lover snarlig bedring af 1813

Samfund
Kim Ravn-Mortensen

Formanden for Regionsrådet i Region Hovedstaden, socialdemokraten Sophie Hæstorp Andersen lover nu, at det snart er slut med de lange ventetider, når borgerne ringer til akuttelefonen 1813.
Et af værktøjerne er, at der hele tiden ansættes flere læger og sygeplejersker, ligesom it-systemerne og selve ledelsen af 1813 hele tiden forbedres.
”Heldigvis er vi kommet tættere på målet – men jeg er helt med på, at vi ikke er i mål endnu,” siger Sophie Hæstorp Andersen til lokalavisen.dk
Hvornår er I så i mål?
”Vi har vedtaget på Regionrådsmødet, at i starten af april skal ni ud af ti komme igennem indenfor tre minutter. Og ingen må vente mere end ti minutter – og det skal gælde alle tider i døgnet og også i weekenden.”
Hvad så hvis I ikke når i mål. Hvad vil du så gøre som den øverste chef?
”Så skal vi selvfølgelig drøfte det; mangler der folk ved telefonerne, så skal vi løse det problem, vil borgerne gerne tale længere med læger og sygeplejersker, end vi først havde forudsat, så er det en anden løsning. Det er for tidligt at sige, hvad vi præcis skal gøre til den tid.”

Dårlig ide at stille videre til en anden region

Det Konservative Folkepartis sundhedsordfører, Mai Mercado, foreslår, at man skal have ret til at blive stillet videre til en anden region, hvis ventetiden overstiger 10 minutter.
Men det forslag kan ikke bruges, siger regionsformanden.
”Jeg er lige så optaget, som De Konservative af, at 1813 skal virke efter hensigten. Borgerne skal føle sig trygge ved, at der er korte svartider, når de ringer til 1813. Og som det er lige nu, så kommer 93 procent af borgerne igennem indenfor tre minutter, selvom der stadig er nogle udfordringer om lørdagen,” siger hun og tilføjer:
”Og rent teknisk vil det også være rigtigt svært. Vi bruger jo nogle systemer, der er koblet op på vores hospitaler. Og vi vil ikke kunne leve op til lovgivningen om, at vi skal visitere til hospitalerne, hvis vi eksempelvis stiller videre til Region Sjælland, hvor de kører efter den gamle lægevagtordning.”

Det kan være svært at få fat i egen læge

Freddy Lippert, direktør for akutberedskabet i Region Hovedstaden, har fortalt, at mange henvendelser fra borgerne til 1813 burde gå til egen læge i stedet.
Men regionsformanden mener alligevel ikke, at vi skal opdrages til at kontakte egen læge på nær i akutte situationer. Det er måske snarere de praktiserende lægers rutiner, der skal have en fintuning.
”Det er klart, at hvis danskerne ringer til 1813, fordi de syntes det er en god og let måde at komme i kontakt med sundhedsvæsenet på – og de på samme tid har svært ved at komme i kontakt med deres egen læge i hverdagen mellem klokken 08.00 og 16.00 – så bliver vi jo nødt til at drøfte det på en stille og rolig måde med de praktiserende læger. Det skal i hvert fald ikke være fordi, folk ikke kan komme i kontakt med egen læge i hverdagene, at de ringer til 1813,” fastslår Sophie Hæstorp Andersen.
En undersøgelse fra 2011 om lægernes tilgængelighed konkluderede, at kun 83 procent af alle borgere kom igennem, når de ringede til egen læge i tidsrummet 08.00 – 16.00. Og mange borgere sagde i undersøgelsen, at lægen slet ikke tog telefonen efter klokken 14.
”Så der kan jo være læger, som ikke er gode nok til at stille videre til lægekolleger, når de selv har lukket for akutte tider.”
Skal lægerne så opdrages lidt?
”Jeg vil ikke bruge ordet opdrage, men vi skal nok drøfte med dem, om tingene kan gøres anderledes,” siger Sophie Hæstorp Andersen.

OK at undersøgelse tager lang tid

Lene Kaspersen, konservativt medlem af Regionsrådet, siger at det tager alt for lang tid med den undersøgelse, hun har bestilt af 1813's opstartskaos. Det er ikke rimeligt, at resultaterne først kommer til sommer, mener hun.
Til det siger Sophie Hæstorp Andersen:
”Kravet var, at undersøgelsen skal være god, den skal være uafhængig, vi skal nå at tale med Lægeforeningen, sygeplejerskerne og de praktiserende læger – og så skulle vi også finde nogen, der ville lave undersøgelsen for 500.000 kroner. Vi undersøger altså alle de rigtige ting, og det skal gøres ordentligt – så jeg mener altså ikke, at det kan gøres hurtigere.”