Bager fik set et blomstrende neurocenter
”Når medarbejderne kan hænge et billede af deres leder op på væggen sammen med Brad Pitt og andre idoler, så går det vist ret godt.”
Venstres folketingskandidat i Favrskov Britt Bager var mandag formiddag på besøg på Regionshospitalet Hammel Neurocenter.
Det gav masser af stof til eftertanke for politikeren.
”Der er mange rørende historier bag de vægge. Om patienter, som måske kun kan kommunikere med øjnene, men som neurocentret nogen gange får udviklet et sprog til,” fortalte Britt Bager.
Hun blev vist rundt af ledende oversygeplejerske Vibeke Prenter, der fortalte om Hammel Neurocenters virke i det daglige.
"Her i multisalen var en hel skoleklasse fra Nordjylland i aktion forleden. Deres hjerneskadede klassekammerat har været hos os, men skal nu hjem igen. For at få drengen tilbage i fællesskabet, så var klassen hernede til kørestolsrace og meget andet. Det blev en god dag," fortalte Vibeke Prenter.
Undervejs rundt på det landskendte center mødte Britt Bager en af landets førende talepædagoger:
Talepædagogens dejlige besked
Anne Hansen Hjort kunne med glæde fortælle om den mail, hun havde modtaget fra en tidligere patient.
”Hun skrev, at alt var godt, selvom hun stadig manglede en bolig. Og hun kan kun bruge sine øjne til at kommunikere,? fortalte Anne Hansen Hjort til folketingskandidaten.
Britt Bager, der i sidste uge var rundt i Hammel by, mærkede optimismen bag murene på Hammel Neurocenter.
”Neurocentret vil rigtig gerne være en del af Hammel by, fornemmede jeg. Og det er jo ikke altid, at man skal putte sine fede politikerfingre ned i en sag.”
"Dejligt at møde en ledelse, der udstråler så meget entusiasme og gejst. Det smitter."
Regionshospital Hammel Neurocenter har 628 medarbejdere og 93 patienter.