Fortsæt til indhold

Felix er vild med minirace

TV-værten Felix Smith er så vild med de små mini-racere, at han har en hel stue i kolonihavehuset fyldt med racerbanen og racerbiler

Samfund
Michael Harsvik

"Tag skoene af, for gulvet er poleret og klar til aftenens helt store racerfinale".
Tv-værten Felix Smith, kendt fra "Klipfiskerne" og "Felix rykker ind", er nemlig helt vild med race og biler. Så meget, at hele stuegulvet i familiens kolonihavehus er fyldt med en ret stor miniracebane.
Her til aften kommer to entusiastiske venner på besøg, og så skal der ellers races på den bane, der næsten er en tro kopi af en rigtig racerbane.

Her er pittstoppet - helt afgørende for, om man vinder eller taber, fortæller Felix.

Pittten er afgørende

"Vi er tre drenge i aldren 32-39 år, som racer mod hinanden med jævnlige mellemrum. Vi er nogenlunde lige gode - det skal man helst være, ellers er det ikke sjovt. Så aftaler man antal omgange, mellem 100 og 200, og så har man cirka 20 pitstops undervejs. Ligesom på en rigtig racerbane, er det meget pitt-stoppen, der afgør, om man vinder eller taber. Teknikken ligger i indkørsel og udkørsel af pitt," fortæller Felix Smith.
"Og banerekorden? Den har jeg og lyder på 8,33 sekunder," smiler Felix.
Interessen for biler fik han allerede som barn, og i dag kan han slet ikke undvære biler.
"Faktisk har min kæreste og jeg tre Mercedeser. Vi lever efter devisen store biler og lille hus," griner han.

Uendeligt behov for biler

"Mit behov for biler er uendeligt. Jeg vil bare prøve at have så mange som muligt inden for rimelighedens grænser. Jeg bruger meget tid på at læse om biler og studere bilmarkedet, og jeg vil helst prøve at have en ny bil hvert år, og det er faktisk lykkes mig ganske godt," fortæller han.
Han håber, at tv-markedet efterhånden er modent til et rigtigt bil-magasin - specielt efter Magnussens intræden i Formel 1.
"Lad os se, om efteråret kan bringe noget motorstof på tv," funderer han.