Fortsæt til indhold

Ung digter læste op under politibeskyttelse

Den meget omtalte poet Yahya Hassan i dialog med gymnasieelever til fællesarrangement i Rønde

Samfund
Af Martin Schultz

En fællestime under politibeskyttelse.
Eleverne på Rønde Gymnasium og Handelsgymnasium Rønde fik sig en på opleveren på flere måder, da den unge og meget omtalte digter Yahya Hassan onsdag eftermiddag var på besøg i Teatersalen på Rønde Højskole.
Og de mange uniformerede og civile betjente var ikke kommet for at høre Yahya Hassan læse op af sine digte i hans karakteristiske messende stil – ”en blanding af koranrecitation og gangsterrap” som han selv kaldte det – men fordi den unge digter efter sin debutudgivelse skønnes at være truet på livet i en sådan grad, at han er under konstant politibeskyttelse.
Omkring ti uniformerede og civile betjente fra Østjyllands Politi og en lille håndfuld civilklædte, men let genkendelige PET-agenter, stod for sikkerheden ved det litterære fællesarrangement for de to gymnasier i Rønde.
Den unge Yahya Hassan, vel på alder med de fleste af sine tilhørere og ulasteligt klædt i kropsnær brun habit og lakeret fodtøj, ankom til og forlod Rønde Højskoles teatersal på bagsædet af en sort Skoda Superb med to PET-agenter bag rattet.
Det var en statsmand værdig, men tankevækkende, at den absurde situation er affødt af offentliggørelsen af en digtsamling.
Læs mere i Adresseavisen tirsdag om Yahya Hassans møde med gymnasieeleverne og hvad de syntes om den unge litterære komet med over 100.000 solgte digtesamlinger bag sig.

Under den første del af arrangementet blev Yahya Hassan interviewet af gymnasielærer Peter Westergaard. Foto: Martin Schultz
Der var mulighed for at få signeret en digtsamling efter arrangementet. Foto: Martin Schultz
Mindst tre patruljebiler fra Østjyllands Politi vidnede om det store politiopbud. Foto: Martin Schultz
Eleverne måtte stå i kø og checkes ind én for én, så man sikrede sig, at ingen uvedkommende fik adgang til teatersalen på Rønde Højskole. Foto: Martin Schultz
To PET-agenter kørte Yahya Hassan bort i en sort Skoda Superb efter hans optræden på Rønde Højskole. Foto: Martin Schultz