Gensynsglæde og godbidder
Smilene er brede hos beboere på Lokalcenter Søholm, når besøgshunden Tiny vimser rundt mellem bordene
“Vi sætter gerne alt andet til side for at nå det.”
Sådan siger Poul Løehr-Petersen, 92 år, med henvisning til den ugentlige aftale med besøghunden Tiny på Lokalcenter Søholm i Stavtrup.
Og selv om Poul Løehr-Petersen siger det med humor og et glimt i øjet, så har han faktisk skyndt sig fra fysioterapien denne torsdag formiddag for at nå hen i det store fællesrum ved plejeboligerne og sige hej til hunden.
Dejlig og tillidsfuld
Det er også ren gensynsglæde hos Erik Hassager, 86 år, da han hilser på den logrende Golden retriever.
“Den er så dejlig og tillidsfuld. Hunde kan mærke på afstand, når man godt kan lide dem. Det må være et instinkt,” mener Erik Hassager.
Gunner Berggren Møller, 82 år, har kun boet på Søholm i tre dage, så han bliver lige belært af de øvrige ved kaffebordet, at hunden skal sidde helt stille, inden man rækker den en godbid.
“Vi har altid haft hund derhjemme, og det er dejligt, når de er fredelige som den her,” konstaterer Gunner Berggren Møller.
Det er Gerda Ravn Mellquist, som har både godbidder og hund med på Lokalcenter Søholm. Det har hun haft i snart halvandet år som frivillig i TrygFondens besøgshunde.
“Hvorfor? Jo, man skal jo gøre noget med sin hund for at holde den aktiv og glad. På den her måde kommer vi ud for at omgås andre mennesker. Det er en stor glæde for mig, hunden og for beboerne,” svarer Gerda Ravn Mellquist.
Gerda færdes hjemmevant på lokalcentret, hvor hun er på fornavn med den faste skare af hunde-fans, der trofast møder op torsdag mellem klokken 11 og 12.
“Det er forskelligt fra gang til gang, hvor mange der kommer. Men jeg går også en tur rundt til de ældre, der gerne vil have besøg af os i deres bolig,” fortæller hun.
For at blive optaget som besøgshund skal hunden gennem et grundigt tjek af både helbred, adfærd og temperament.
Når hunden er godkendt opnås retten til at bære det særlige orange tørklæde som tegn på at være autoriseret besøgshund.
“Jeg ved, hunden er lykkelig for at være besøgshund. Det kan jeg se allerede hjemmefra, når jeg tager tørklædet frem,” griner Gerda Ravn Mellquist.