Fortsæt til indhold

Følelsesladet Carl Holst sagde farvel

En klump i halsen havde nær forhindret den erfarne politiker i at holde sin afskedstale

Samfund
Peter Friis Autzen

Efter at have brugt 15 af sine 45 år på amts- og regionspolitik, var det en følelsesmæssigt påvirket Carl Holst (V), der mandag sagde farvel til regionshuset i Vejle.
Venstremanden opnåede valg til Folketinget og siger derfor farvel til jobbet som regionsformand. Søndag blev han præsenteret som Lars Løkke Rasmussens nye forsvarsminister og minister for nordisk samarbejde. Så afskedsreceptionen på regionshuset skulle være kort, for ministerbilen holdt - helt bogstaveligt - udenfor og ventede. Selvom bilen er stor, er bagagerummet ikke rummeligt nok til at transportere de omkring 150 flasker rødvin, der stod på gavebordet allerede ved receptionens begyndelse.

Den nykårede minister hilste på både politiske modstandere og gamle venner.

Tømt kontor

Tidspresset fra ministerjobbet betød, at antallet af taler blev skåret ned. Men Carl Holst selv fik dog lov at holde sin afskedstale.
Regionsformandens kontor blev tømt allerede i sidste uge, og hans afløser, Stephanie Lose (V), rykkede ind.
Mandag hentede Carl Holst sine sidste ting og forlod kontoret efter at have spist morgenmad sammen med de nærmeste medarbejdere. Det skete i det smalle gangareal uden for kontoret, og snakken gik lystigt om de mange år med ham på forsædet. Og om, at han nu skal skifte til bagsædet - men til gengæld i en ministerbil. En BMW, kunne han fortælle de interesserede.
Carl Holst er ikke en mand, der skilter med sine følelser. Men på denne dag - hvor han havde sin hustru og deres tre børn med på arbejde - kunne han ikke helt lade være.
“Det er meget følelsesladet at skulle sige farvel. Så følelsesladet, at jeg seriøst overvejede ikke at holde en tale i dag, fordi det ville blive for svært. Men jeg har besluttet at gøre det,” sagde han til Lokalavisen.
Har du et godt råd til din efterfølger?

“Ja, vær dig selv. Så skal det nok gå.”
Er der noget, du har fortrudt fra din tid som regionsformand?

“Ja, man kan ikke være i politik så længe uden at begå fejl. Men jeg vil ikke sige, hvilke ting jeg fortryder.”
Havde du forventet at blive forsvarsminister?

“Jeg havde håbet at blive minister Og jeg havde håbet at få et andet ministerium end sundhedsministeriet,” siger Carl Holst, der siden strukturreformen har stået i spidsen for det syddanske sygehusvæsen.
Som forsvarsminister skal du forholde dig til emner, du ikke har beskæftiget dig med før. Vil du for eksempel afsætte flere penge til forsvar - sådan som Nato beder medlemslandende om at gøre?

“Jeg mener, at vi er nødt til at opruste. Men om det skal ske med penge eller med fokus, vil jeg ikke lægge mig fast på,” siger Carl Holst med et smil.
Det var jo et rigtigt politikersvar, som ikke gav nogen håndgribelig melding.

“Jeg var også meget grundig med svaret,” siger han og smiler igen.
Kan du overhovedet være repræsentant for Syddanmark og din valgkreds i Esbjerg, når du skal være minister?

“Det kan jeg garantere dig for, at jeg kan. Jeg er nemlig ikke kun minister, men også medlem af Folketinget.”

Gavebordet bugnede. Især af vin.