Skanderborgs Løver kæmper for ofrene i Nepal
Lions Skanderborg Slot er via Lions Danmark med i en ekstradonation på en halv million kroner til jordskælvsramte mennesker i Nepal
Danske Lions Klubbers Katastrofehjælp (DLKH), som Lions Skanderborg Slot er en del af, har netop bevilget yderligere 500.000 kroner til hjælpearbejdet i Nepal efter jordskælvet den 25. april. Den samlede donation fra Danske Lions til Nepal fra Katastrofehjælpen er herefter oppe på 1 million kroner.
"Denne donation effektueres 100 procent gennem Lions, altså fra Lions i Danmark til Lions i Nepal. Det princip, "Lions til Lions", prioriterer vi meget høj i Lions," forklarer klubbens præsident Tom Amby.
"På den måde sikrer vi, at pengene uden omkostninger går 100 procent til ofrene ude i Nepals berørte områder."
Pengene fordeles mellem Lions Suduroy's venskabsklub, Lions Gliese Katmandu, Lions Dharan East og Lions Søllerøds venskabsklub Lions Bishal Bazar, samt til nationale Lions Nepals centrale nødhjælpskasse, hvorefter den vil fordele midlerne til de mest trængende katastrofeområder.
"Ved at bruge vore nepalesiske Lions klubber, der ligesom os arbejder gratis, får vi mest mulig hjælp for pengene, og det er der virkelig brug for i Nepal," understreger klubbens præsident.