Fortsæt til indhold

Hvem har Skanderborgs bedste musiksmag?

MGP-sange og gamle sing-along-klassikere var på menuen, da 'Fællesskaberne' i dag havde arrangeret iPod-battle ved søen

Samfund
Tekst og foto: Mathias Obdrup

Reglerne er simple: Spil en fed sang og få folk til at juble. Dem, der indkasserer det højeste decibel-niveau, vinder.

Med det lette regelsæt in mente gør de fire hold sig klar til en episk iPod-battle. Dysten står mellem 'Team Ryan Gossling', 'Team ZOO', 'Hullerne' og 'Camilla smider tøjet'. Om den berygtede Camilla ender med at strippe, vil tiden vise.
Først skal der høres musik, og det er med hamrende musikhjerter og spændstige playlister, at de fire kombattanter én efter én træder op på scenen, der gør dem synlige for badesøens hujende publikum.

Her bliver de vurderet på performance og ikke mindst sangvalg.

First like!

Det er Camilla og kompagni, der kommer bedst fra start. Det Smukfest-aktuelle teenageidol Christopher lavede sidste vinter en selvironisk sang om sine fans ved navn 'First Like', og det er i den grad noget, som det fremmødte publikum kan lide.
Der klappes, danses og synges med. Ikke kun på Christopher, men også på de andre holds sangvalg. Med nostalgisk blik i øjnene skråler publikum med på diverse gamle børnesange - Heriblandt Kickflipper, som Razz i 2002 vandt børnenes MGP med. Derudover har kunstnere som Cartoons, DJ Ötzi og Emil Stabil fundet vej til den famøse iPod-battle.
Her kan du høre alle sangene fra dagens fest ved søen:

Efter semifinalerne er der dog ingen tvivl om, at 'Team Camilla smider tøjet' allerede har vundet tilskuernes hjerter. Om det blot er campingområdets tirsdagskåde fyre, der håber på et stykke med bart, eller om folk rent faktisk føler sig revet med af musikken er ikke til at vide, men dommen har talt - finalen står mellem Camilla med venner og 'Team Zoo'.

Christophers "First Like" har sit helt eget håndtegn. På billedet ses Camilla med en pegefinger i vejret - kender hun mon allerede sin fremtidige placering?

Tab og vind med samme sind

I alle sportsgrene skal der findes en vinder og en taber. Og det virker også som om, 'Team Zoo' allerede har opgivet at indtage vinderskamlen, da de gør sig klar til finalen.
I hvert fald står den på indforståede metasange og tossede virale internethits, da de skal spille publikum op. Kort sagt bevæger de to unge herrer sig væk fra den dansesikre Top 40-musik og over i den mere kuriøse afdeling, som desværre kun indkasserer sporadiske klapsalver fra campinggæsterne.
Meget passende har en af deres sidste sange en linje, som lyder: "Det handler ikke om at vinde, men om at være med".
Deres sceneshow fejlede dog ikke noget. Bedøm selv billedet:

Team Zoo brillerer med håndstand og andemaske

Konfettiregn og velfortjent sejr

Der er forventninger at leve op til, når man i ens holdnavn indikerer, at der kommer til at ryge kluns. Rundt på tilskuerrækkerne står især de fremmødte fyre også og gnider sig i hænderne. For ingen ved endnu om Camilla får smidt trøjen eller ej.
Derimod er der ikke meget tvivl om vinderen - heller ikke her i finalens slutspurt.
"Team Camilla smider tøjet" har nemlig gemt den forløsende trumfen til sidst og til tonerne af Nik & Jays 'Lækker' får de bare maver efter megen ventetid endelig frit løb. Men havde man sat næsen op efter at se brystvorter, stoppede festen her. BH'en blev siddende, hvor den hører til - selv på Smukfest.
Nik & Jay er desværre ikke at finde på årets Smukfest-plakat, men hvis de havde stået ved badesøen i dag, havde det nok ikke været uden en klump i halsen.
Der er heller ingen tvivl, da arrangøren skal hæve armen på vinderholdet. 'Team Camilla smider tøjet' holdt hvad de lovede og serverede sikre hits til et veloplagt publikum.
Da den første glædesrus har lagt sig, er det også en glad Camilla Westergaard, der er at finde ved siden af scenen. Sammen med sine to højskolevenner har hun vundet årets iPod-battle, og de skulle faktisk slet ikke have været med.
"Min ven kommer ned til mig i går nat og siger, han har meldt os til i en brandert. Så måtte vi jo gøre det, og så vandt vi sgu. Nu skal det bare fejres med shots," siger Camilla.
"Ja, det skal fejres med SHOTS SHOTS SHOTS SHOTS," supplerer Camillas holdkammerat og citerer dermed LMFAO's partyhit fra 2009.
Det var ikke kun tøjet, de smed. De smed også de bedste sange - lige i ansigtet på søens gæster.

Sådan ser man ud, når man har vundet en iPod-battle. Camilla Westergaard og højskolevennerne nuppede en klar sejr.