Pengene falder på et tørt sted
Come Together-stifter jubler over 50.000 kroner fra Smukfonden
Stifter og formand for det nu privatiserede Come Together fra Skanderborg, John Mitchell, er stolt og glad for tildelingen af 50.000 kroner fra Smukfonden.
Og pengene falder på et tørt sted.
“Det betyder vildt meget, fordi vi er en frivillig forening, og penge er en forudsætning for, om vi kan gøre noget ekstra eller ej,” konstaterer John Mitchell.
Come Together får pengene til udvikling af foreningens mentorordning, der skaber relationer mellem udsatte og sårbare unge og ressourcestærke voksne.
John Mitchell er allerede klar over, hvad de rare kontanter skal bruges til.
“Næste skridt er at lave sociale arrangementer for vore unge, så de kan lære hinanden at kende og knytte nye venskaber,” uddyber John Mitchell.
Lige nu har Come Together 23-24 aktive match mellem unge og deres mentorer. Der er i alt 30 mentorer tilknyttet og 35 mentees.
Ideen er netop, at de unge skal finde mentorer, som de deler fælles interesser med.
“Seneste match skete i tirsdags, og vi har et igen i næste uge, så der er godt gang i det,” siger John Mitchell.
Samværet mellem de unge og mentorerne giver resultater.
“Siden starten har vi haft en, der nu er flyttet ud fra en døgninstitution, en er kommet ud af misbrug og er begyndt på en uddannelse. Generelt lærer de unge, hvad de skal gøre med deres liv,” fortæller John Mitchell.
Mentorprojektet Come Together var indtil marts forankret i Skanderborg Kommune, men er nu en selvstændig, frivillig forening,. Det var en hård overgang.
“Det er lidt svært at klare det. Alle har jo arbejde, så de skal bruge deres fritid på Come Together. Men der er heldigvis mange, der hjalp og hjælper med foreningen, og jeg havde ikke kunnet klare det uden den store støtte,” konstaterer John Mitchell.
Come Together er nomineret til Fællesskabsprisen 2015 på grund af John Mitchells indsats som stifter og drivkraft bag projektet.