Fortsæt til indhold

Lystrup-Løbet skydes i gang for 35. gang

Traditionsrigt lokalt løb arrangeres for 35. gang med to ruter

Samfund
Af Kim Skovrup Andersen

Lystrup Idrætsforening Løb & Motion kan fejre, at Lystrup-Løbet skydes i gang for 35 gang. Startpistolen bliver fyret af onsdag 20. maj klokken 19 på Festpladsen på hjørnet af Lystrupvej og Lystrup Centervej, hvor der er start- og målområde.
Lystrup-løbet er ved at være en institution i byen, og der kommer hvert år mange gengangere, som har oplevet løbet som hyggeligt og velorganiseret. Arrangørerne opfordrer alle, der har lyst til at komme og være med til at gøre det 35. løb så festligt som muligt.

Tidstagning med chip

Traditionen tro vil der være distancer på 5 og 10 kilometer med en rundstrækning på stierne i Lystrup. Inden løbet er der mulighed for at deltage i en fælles opvarmning. Omklædning kan foregå i Lystrup Idrætscenter. Til selve løbet vil der være tidstagning med chip, som skal sættes på snørebånd. Derfor opfordres deltagerne til at komme i god tid.
Efter løbet er der vand og frugt til alle deltagere fra Super Brugsen og Djurslands Bank, og der er mulighed for køb af forfriskninger på Festpladsen.
Der er tilmelding til løbet senest 17. maj på www.lystrup-if.dk/motion. Her kan du også læse meget mere om løbet.