Falck får lov at køre videre
Beredskab Øst fastholder serviceniveauet for borgerne for betydeligt færre penge
Det bliver Falcks brandbiler, der i 2016-2019 vil køre ud til brandslukning og redningsopgaver i Gentofte, Lyngby-Taarbæk, Ballerup, Gladsaxe og Herlev.
Det står klart, efter at de fem kommuners fælles redningsberedskab, Beredskab Øst, har indgået en aftale med Falck Danmark A/S som leverandør.
Aftalen træder i kraft pr. 1. januar 2016, samme dato, hvor Beredskab Øst etableres, og aftalen løber i foreløbig fire år.
Opgaven med at dække de fem kommuners behov for brandslukning har været sendt i udbud, men det var kun Falck, der bød på den. Falck kører da også allerede i dag udrykningen i alle fem kommuner.
Den nye fælles beredskabschef, Rasmus Storgaard, glæder sig til det fortsatte samarbejde med Falck.
"Det er klart, at når fem kommuner går sammen, så giver det nogle stordriftsfordele. Den pris, vi har fået nu, svarer til vores forventninger. Og borgerne vil ikke kunne mærke nogen forskel, for vi kører videre med det samme serviceniveau", siger Rasmus Storgaard, der oplyser, at de fem kommuner sparer "et væsentligt beløb" med den nye aftale. Nærmere vil han ikke komme det.
Der bliver altså ikke ændret på antal brandstationer, antal brandbiler eller antal brandfolk i de fem kommuner.