Fortsæt til indhold

Måske skal Hammel og Hinnerup fjernvarme-forbindes

For at opretholde en af de laveste fjernvarmepriser, skal der effektiviseres

Samfund
Erling Baastrup

”Hammel Fjernvarme har stadig en af landets laveste fjernvarmepriser. Det er vores mål, at vi også fremover vil være et af landets billigste værker.” Sådan lød det fra formanden for Hammel Fjernvarme, Stig Andersen, ved den årlige generalforsamling forleden.

Formanden gjorde også klart, at lave priser kræver effektivisering af administration og drift, og at man udnytter energien i brændslet bedst muligt.

Her var 2014 ikke optimal, idet vinteren var mild og sommeren varm.

Kræver vist forbrug

”I vores virksomhed er det vigtig, at vores ovne kører optimal drift. Det betyder at der skal være et vist forbrug på nettet. Vores affaldsovn kan ikke opretholde den nødvendige temperatur på omkring 900-1000 grader, hvis den kører under 60 % kapacitet,” fortalte formanden.

Der er dog stadig en del varme at komme af med.

Formand for Hammel Fjernvarme, Stig Andersen.

Kobles til Hinnerup?

Kølingen var sidste år på 6.800 MWh, Derfor regner Hammel Fjernvarme i øjeblikket på, om der er økonomi i at bygge en lille transmissionsledning fra Korsholm, hvor det tilkoblede gartneri ligger, til Hinnerup Fjernvarme.