Fortsæt til indhold

Enhedslisten trækker sig fra forhandlingsbordet

Peder Meyhoff fra Enhedslisten vil ikke være med til skattelettelser

Samfund
Kian Johansen

Enhedslisten har desværre været nødt til at forlade budgetforhandlingerne i Favrskov Kommune, skiver Peder Meyhoff, byrådsmedlem i Favrskov til FavrskovPosten.
" Årsagen er at der viste sig flertal for at gennemføre den skattelettelse som blev skrevet ind i sidste års budgetaftale - forudsat der var råderum. Det er der imidlertid ikke," mener han.
I disse dage er Favrskov Byråd samlet i Grenaa for at forhandle de næste års kommunale budgetter og borgmester Nils Borring har lagt en forventning om, at der mindst skal spares, eller findes 30 millioner kroner, da KL og regeringen har dikteret en 'omstillingspulje'. Det betyder ifølge Nils Borring, at Favrskov skal finde 30 millioner kroner, som man - måske vil få igen, måske ikke.
Under sidste års forhandlinger fik de borgerlige partier, med Konservative og Venstre spidsen, lagt en lille 'klausul' ind i forhandlingerne, om at der skulle gives skattelettelser i 2016 og frem, når der i 2015 kom budgetforhandlinger.
Det er dermed den aftale, som Peder Meyhoff ikke vil være en del af.
Han uddyber hvorfor Enhedslisten har trukket sig:
"Hovedårsagen er at den nye V-regering - med accept fra både DF og SocDem - har dikteret Kommunernes Landsforening en stram budgetaftale hvori der bl.a. indgår en 'omstillingspulje' på 1 % om året. Kommunerne vil ganske vist få noget af denne pulje tilbage fra regeringen, men det er regeringen der prioriterer, og det meste vil nok gå til regionerne og måske også til politiet. Denne pulje vil for Favrskov Kommune udgøre 20 mio om året, altså 20 mio. det første år, 40 det næste osv. Det vil sætte kommunens økonomi under stort pres, men alligevel vil et flertal i byrådet altså bruge 5,5 mio. kr på at forringe kommunens økonomi yderligere ved at give skattelettelser til borgerne. Skattelettelsen giver kun den enkelte borger ca 380 kr. om året i gennemsnit, men der kommer altså til at mangle 5,5 mio i et budget der i forvejen er under pres bl.a. som følge af flere ældre. Enhedslisten er et ansvarligt parti og vi kan derfor ikke være med til at forringe kommunens manøvremuligheder både i år, men endnu mere i de kommende år. Derimod er det flertal der vil kaste penge i grams som skattelettelser dybt uansvarlige. Deres insisteren vil helt sikkert føre til serviceforringelser allerede i år, men endnu mere i de kommende år."