Fortsæt til indhold

Har Skanderborg de klogeste 8. klasser?

Alle 8. klasser i Skanderborg dyster i øjeblikket for at finde de dygtigste hænder og klogeste hoveder

Samfund
Af Grethe Bo Madsen

Der skal både dygtige hænder og gode hoveder til for at blive det vindende team, når 8. klasserne på alle skolerne i Skanderborg Kommune i disse dage konkurrere i at stable dåser, piske æggehvider, samle vandlåse og docere medicin.
Opgaver, der kræver både samarbejde, kvikke hoveder og et praktisk håndelag. Konkurrencen hedder Skills-stafetten, og målet er at gøre skoleeleverne mere opmærksom på erhvervsuddannelserne.
Hver af skolerne finder deres vinder team, som så møder de øvrige skolers vinderhold i en Skanderborg-dyst. Det vindende team her fra går videre til den landsdækkende Skills-stafet, der finder sted under Skills Denmark 2016 i Fredericia.
Bag den lokale Skills-stafet står Ungdommens Uddannelsesvejledning Odder Skanderborg sammen med grundskolerne og erhvervsuddannelserne.