Vækst hos BEC har skabt mange nye arbejdspladser
IT-virksomheden BEC, med hovedsæde i Roskilde, har som mange andre IT- og kommunikationsvirksomheder bidraget væsentligt til den fine beskæftigelsesfremgang i Roskilde Kommune.
BEC har i dag ca. 620 medarbejdere, og er dermed en af de største private virksomheder i Roskilde Kommune, målt på antal ansatte.
År til dato har man hos BEC ansat hele 82 nye medarbejdere i form af forretningsudviklere, testere og projektledere, og der er endda forventninger om op mod 20 nyansættelser yderligere i årets sidste 4 måneder.
Årsagen til de mange nyansættelser er ifølge Simon Gabrielsen, direktør for kommunikation og sekretariat, både at man har kunnet glæde sig over at byde nye kunder som fx. Nykredit og Spar Nord velkommen, men også den generelle udvikling i de danske pengeinstitutter, der kalder på behov for en fortsat udvikling af digitale løsninger til bankunderne.
En optimal oplevelse
- Det handler om i sidste ende, at kunne give bankunderne en optimal oplevelse, når de anvender en digital løsning i deres pengeinstitut.
Og samtidig med, at de digitale løsninger gør det nemmere at være bankkunde i dagligdagen, så bidrager nye digitale løsninger også til effektivisering hos pengeinstitutterne.
Det er derfor både bankkunderne og pengeinstitutterne der vinder på denne udvikling, siger Simon Gabrielsen.
Nyt blod er nødvendigt
13 af årets nyansættelser hos BEC er såkaldte graduates, dvs. nyuddannede IT-folk. Hos BEC ønsker man nemlig at få tilført "nyt blod" på kontinuerlig basis, og nyuddannede kommer ifølge Simon Gabrielsen til med både ny inspiration og viden.
- Vores Graduate program prioriteres højt hos os, og er noget vi også forventer at køre i 2016.
Udover at tilføre virksomheden ny viden og inspiration betyder det nemlig også, at vi kan uddanne disse i at arbejde med mainframes. Noget som IT-uddannelsesinstitutterne ikke har fokus på i Danmark.
Dermed sikrer vi en løbende tilgang af uddannede og dygtige medarbejdere, som også kender til mainframe teknologien, siger Simon Gabrielsen.