Porte klares på rekordtid
Hos HJ Montering, der netop er flyttet til Industrivej i Thorsø, kan man arbejde hurtigt. De store kan let få baghjul.
For Henrik Jensen, HJ Montering, er der kort fra bestilling til den færdige montering. Han klarer meget inden for metal, men er specialist, når det kommer til metalporte. At det kan gå så hurtigt skyldes, at hans leverandør og producent, Aros, bor i Holmstol ved Gjern.
”Eksempelvis fik El Giganten en onsdag nat ødelagt en af deres porte i forbindelse med et indbrud. Torsdag morgen kommer jeg og dækker af og måler op. Giver ordren til Aros, som fremstiller den ønskede port i løbet af torsdag, hvorefter jeg monterer den, så den er klar til brug fredag eftermiddag,” fortæller Henrik Jensen og føjer til: ”I sådanne SOS-tilfælde har jeg jo døgnvagt.”
De større konkurrenter skal ofte have portene hjem fra udlandet, så det tager ekstra tid.
Han har flyttet sin virksomhed fra Bjerringbro til Thorsø, fordi her var et bedre værksted til en god pris. Og der er ikke langt til Aros Porte.
Porte og døre er faktisk et omfattende område. De udvikler sig hele tiden på det tekniske område. Fjernbetjeningen kender man, men nu kan man også styre porten via sin telefon.
Henrik er glad for sit arbejde, men ikke tilfreds med klimaet. Han kom nemlig hjem fra Grand Canaria i 2008, hvor han havde virksomhed i 8 år.