Fortsæt til indhold

Guldbryllup på Solbjergskolen

For 50 år siden åbnede Solbjerg-skolen. Fødsels- dagen blev blandt andet fejret med kage og en tidskapsel

Samfund
Camilla Olesen

1. september 1965, 230 elever, 13 lærere og en helt ny skole.
Sådan så det ud for 50 år siden, da Solbjergskolen for første gang tog imod elever.
De kom fra de daværende omkringliggende otte landsbyskoler, som blev nedlagt, da de ikke længere var tidssvarende, oplyser Lis Hauerslev fra egnsarkivet i Solbjerg.
Siden dengang er der sket en del med skolen, selv om bygningerne stadig er, som da de blev opført - dog med renovering undervejs. Og der har været tilbygninger med årene. Det er dog ikke kun de fysiske rammer, der er blevet anderledes - skolens rolle i børnenes liv og samfundet har også ændret sig.
“Vi har et 0-18-års perspektiv, og vi har forsøgt at samle byens aktiviteter omkring skolen, så vi har blandt andet både klub, SFO, idrætsfaciliteter og dagtilbudets administration samlet på skolen. Det er også lidt sjovt at tænke på, at byen faktisk er blevet udbygget omkring skolen, og imodsætning til mange andre byer, så er der jo ikke én kirke i Solbjerg, da byen er delt op i tre sogne,” fortæller skoleleder Jens Kristensen.

En tidskapsel af sted

For at markere den runde dag sendte hver elev og al personale en ballon til vejrs, og det flotte farveorgie af balloner lyste flot op på en ellers grå himmel.
Udover ballonerne blev dagen markeret i form af en tidskapsel.
Eleverne har nemlig gennem den seneste tid bidraget til sådan en, hvor alle har lagt noget ned, som afspejler noget tidstypisk fra 2015, som man så kan se i 2040.
Sagen er nemlig den, at egnsarkivet har fået overrakt tidskapslen, og den må ikke åbnes før om 25 år. Tovholder på projektet har været lærer Mette Mejdal.
“Nogle af de store elever har for eksempel lagt noget i, der viser skolereformen, kontanter, for findes de om 25 år, og også noget med den danske astronaut Andreas Mogensen er blevet lagt i,” fortæller Mette Mejdal.

Det var med at holde godt fat i ballonen, så den ikke steg til vejrs før tid. På én gang sendte alle elever og personale nemlig deres balloner af sted.

To præmier

Foruden de mange elementer, der er blevet lagt i tidskapslen, ligger der også to breve i den. Der har nemlig været en konkurrence blandt eleverne om at skrive et brev til 2040, og her vandt Frederik fra 4.B og Rima fra 8.B hver en præmie for indsatsen.
Lørdag 12. september holder tidligere elever på Solbjergskolen en stor fest, hvor de seneste 50 år bliver mindet.

For 50 år siden stod Solbjergskolen klar til at blive taget i brug.