Fortsæt til indhold

Forsamlingshus kæmper for at overleve

Vinten forsamlingshus knokler r.... ud af bukserne for at overleve og holder lige akkurat skindet på næsen

Samfund
Annette Schmidt

Facaden på det smukke gamle hvide forsamlingshus slår revner. Malingen skaller af, og vinduerne har set bedre dage. Det gamle mormorkøkken ligner et levn fra 70'erne og har tydeligvis set bedre dage.
“Det varmer som skrald i helvede,” siger Henrik Vohnsen Kvist, kasserer for Vinten forsamlingshus, da han fortæller, at forsamlingshuset i Vinten, som alle andre forsamlingshuse, hvert år modtager 20.000 kroner i tilskud til driften fra kommunen.
“Det betyder, at forsamlingshuset lige akkurat holder skindet på næsen, så længe vi ikke renoverer. Alene vinduerne vil koste 125.000 kroner at udskifte, og det er der ikke plads til,” siger Henrik Vohnsen Kvist og fortsætter:
“Bare det, at vi skal tænde for varmen om torsdagen, hvis det store hus skal være varmt til et arrangement i weekenden, det koster mange penge,” fortæller han.

Faldende støtte

De seneste år er det generelt gået ned ad bakke for forsamlingshuse i de mindre byer, der er lukket på stribe.
I Vinten hænger de stadig ved, men faldet i antallet af støttemedlemmer, der har været en af grundpillerne i forsamlingshusets økonomi, kan mærkes.
“Det er et levn fra gamle dage, på den måde, at for den ældre del af beboerne har det været en naturlig del af livet herude at støtte det lokal forsamlingshus. Sådan er det ikke for de unge og børnefamilierne i dag,” fortæller formand for Vinten Forsamlingshus, Jens Kjær Jensen.
“For at spare portoen gik vi sidste gang rundt fra hus til hus og delte 700 girokort til medlemsskab ud, og kun 38 meldte sig ind,” siger Jens Kjær Jensen med et lille beklagende smil.

Temafester hitter

Bestyrelsen lægger meget tid og arbejde i de temafester, der afholdes i huset. Der har været piratfest, præriefest og bonderøvsfest. Næste temafest er Halloweenfest den 31.oktober.
Til temafesterne er der fuldt hus i forsamlingshusets store sal med vinduerne højt oppe under loftet.
De lokale er både kreative og iderige, når det kommer til udklædningerne.
Formand Jens Kjær Jensen blev taget på sengen og faldt bogstaveligt talt igennem til præriefesten, der var den første i rækken af temafester.
“Jeg tog et par cowboybukser, en hat og en ternet skorte på, som jeg satte en sherifstjerne fast i. Og så var jeg virkelig cowboy. Troede jeg. Da jeg dukkede op, havde andre gjort vildt meget ud af det med læder og det hele. “
Lidt det samme skete til piratfesten, hvor en af deltagerne dukkede op udklædt som en kanon.

Kom til trylleshow

Den 2. oktober klokken 17.45-21.00 løber det næste arrangement af stablen i Vinten Forsamlingshus.
Tryllekunstner Henning Nielsen, der deltog i 'Danmark har talent', optræder og har lovet, at han har andet end tryllerier i ærmet, når han i Vinten Forsamlingshus løfter sløret for sit nye show. Efter trylleshowet er fællesspisning.
“Vi har arrangeret det sådan, at det skal være let for børnefamilierne at deltage. Derfor kan de bare dukke op, se showet og spise her og dermed slippe for at skulle hjem og lave mad bagefter. Og det hele fås til en flad pris mellem 60 og 100 kroner,” siger Henrik Vohnsen Kvist på ligeså fladt og rungende jysk.
Tilmelding til arrangementet på Vinten Forsamlingshus' hjemmeside eller Facebook.