Hovstien sikres mod kraftig regn
Aarhus Kommune arbejder i øjeblikket på en langsigtet løsning for den oversvømmede Hovstien ved Vilhelmsborg
Aarhus Kommune arbejder i øjeblikket på en langsigtet løsning for Hovstien ved Vilhelmsborg, som blev oversvømmet, da der 5. september kom kraftige regnskyl over området.
Aarhus Kommune arbejder med to mulige løsninger, som har til formål at sikre, at Hovstien i fremtiden kan modstå kraftige regnskyl. En løsning kan være en genopbygning og en forstærkning af dæmningen under iagttagelse af forventede fremtidige større og hyppigere skybrud. En anden mulighed kan være en genetablering af Giber Å's oprindelige forløb på stedet og dermed nedlæggelse af opstemningen og den opstemmede sø. Hovstien kan så anlægges i terræn.
I løbet af efteråret 2015 vil de to løsningsforslag ligge klar, og der vil ske en inddragelse af offentligheden inden endeligt valg af løsning.
Vejen er indtil videre spærret af.