25 års jubilæum i servicefaget
Lene's Rengøring, der har base i Slagelse kan den 1. otkober, at det er 25 år siden at virksomheden blev etableret. Det bliver fejret med manér på dagen.
JUBILÆUM Da Lene Hansen i 1990 startede sin virksomhed Lene's Rengøring var det på en direkte opfordring fra en virksomhed hun gjorde rent for i sin fritid, ved siden af jobbet som rengøringsassistent på Slagelse Sygehus.
Hun tog et halvt års orlov fra jobbet for at have et sikkerhedsnet, men det viste sig hurtigt ikke at være nødvendigt, for hun fik i løbet af kort tid mange kunder i forretningen, og dermed en rigtig god start, lige fra første dag.
Og hun har aldrig fortrudt springet fra lønmodtager til selvstændig et sekund.
- Jeg er ordblind og vidste allerede i en ung alder, at jeg skulle beskæftige mig med noget, hvor jeg kunne udfolde mig på en anden måde end bogligt. Det blev så rengøring, som jeg hurtigt opdagede, at jeg var god til, fortæller Lene Hansen og uddyber:
- At starte sig egen virksomhed kunne selvfølgelig give anledning til lidt rysten i bukserne, men omvendt er jeg er også et nysgerrigt menneske og er ikke bange for at prøve noget nyt.
Derfor var det egentlig ikke svært for mig, at træffe beslutningen om at starte for mig selv i sin tid. Min grundholdning er den, at man skal være villig til at tage en risiko for at kunne opnå noget. Det betyder så også, at man skal kunne leve med, at der ind imellem kan begås fejl - for fejl kan man lære af og blive dygtigere af i den sidste ende.
I dag har hun i virksomheden 35 ansatte og en større bilpark kørende på landevejene, for at kunne servicere kunderne, som primært findes på Vestsjælland.
Og selvom rollen som direktør som oftest fylder mere end en 37 timers arbejdsuge, er hun også selv ind imellem med ude at vride kluden hos kunderne.
- Det er sundt for mig engang imellem, at være med ude og servicere kunderne. Der er en hård konkurrence på markedet for rengøring, og det kræver at man kender sine kunder godt, og hele tiden er sikker på at leve op til forventningerne. Ved selv at være med hos kunderne får jeg samtidig mulighed for at pleje den tætte relation til kunden, og det vægter jeg utrolig højt, slutter Lene Hansen.