Fortsæt til indhold

Orker og krigere kæmper i skoven

Efter igen at have fået deres stjålne telte tilbage kan alle nu se rollespil

Samfund
Lotte Gyldenvang

Lille Rold Skov ved Horsens bliver i weekenden overtaget af hobitter, krigere, dværge og mange flere, når historien om Ringenes Herre fortsættes efter Saurons død.

I september havde Rollespilslauget Vitar Horsens planlagt et stort flerdagsscenarie, hvor der skulle spilles live-rollespil i Hansted skov. Desværre blev to store middelaldertelte, en pavillon og nogle personlige genstande stjålet fra pladsen. Efterlysninger i hele landets rollespilskredse og indtrængende appeller om at levere det stjålne tilbage gav bonus nogle uger efter, og foreningen har igen teltene tilbage.

Derfor er der ekstra glæde og kampgejst, når Vitar Horsens Rollespilslaug spiller ”Bosættelsen af Minhiriath” – om livet efter Sauron i Lille Rold Skov ved Horsens. Skoven ligger lidt længere ude end Boller Nederskov og på højre side af Bollervej.

Spillet foregår lørdag den 17. oktober fra 10-16.
Alle er velkomne til at kigge forbi – men giv venligst en melding til Dorte (23 72 12 03), så I ikke bliver angrebet af huletrolde, når I møder op.