Fortsæt til indhold

Egedal investerer mest i bygninger og veje

Egedal topper den nordsjællandske liste - Frederikssund skraber bunden

Samfund
Arkiv

Der er stor forskel på, hvor lidt eller hvor meget kommunerne i Nordsjælland bruger på at lappe huller i vejene, bygge nye børnehaver eller renovere skoler og plejehjem. Egedal investerer 4.366 kroner per indbygger i veje og bygninger, og er dermed den kommune, som investerer mest, mens Furesø investerer mindst, nemlig 1.845 kroner per indbygger.
I hvert fald, hvis man kigger på de tre forgangne års kommunale regnskaber. Det viser en analyse, som Dansk Byggeri har foretaget.
I Nordsjælland er Egedal således sammen med Allerød og Rudersdal de tre kommuner, som investerer mest per indbygger. Furesø er sammen med Helsingør, Halsnæs og Frederikssund de fire kommuner, som investerer mindst. Alle under 2.000 kroner per indbygger.
“Når kommunerne fattes penge, så bliver der mange gange sparet på det, som ikke kan ses lige nu og her, nemlig vedligeholdelse. Men det at have veje uden huller, skoler og plejehjem i god stand eller attraktive kulturhuse og idrætsforeninger er alt sammen med til at gøre kommunen til et sted, hvor folk flytter til i stedet for modsat,” siger Andreas Fernstrøm. analysechef i Dansk Byggeri.