Fortsæt til indhold

Kukke Smart Band (h)juler fire gange

Det gamle Djursland-band sætter strøm til lokale julefrokoster

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

?Der gror aldrig mos på en rullesten - heller ikke Kukke Smart Band, der har det med at titte frem ved festlige lejligheder. Bandet, der har rod på Djursland og i de unge år var med til lokalt at tegne den tid, som vi lever i, mødes fortsat i øvelokalet og tænder for instrumenterne.

I den kommende tid træder Kukke Smart Band op på scenen fire gange på Djursland. Bassisten Mogens Qvist Frandsen, født og opvokset i Marie Magdalene Præstegård, er ham, der sørger for at holde gryden i kog som chefbooker.

  • lørdag 28. november - Ørum Aktiv Center
  • fredag 4. december – Nimtofte Kulturhus (udsolgt)
  • fredag 11. december – Hotel Marina Grenaa
  • lørdag den 12. december – Hotel Marina Grenaa

Samme recept

Opskriften alle fire steder er en traditionel julefrokost med dertil hørende øl og snaps til at gøde jordbunden, før Kukke Smart Band sætter gang i festen med bandets normale blanding af hits fra 70-, 80- og 90erne: Beatles, Rolling Stones, Danseorkestret, Sanne Salomonsen, Tina Turner og Bryan Adams plus et par julenumre.

“Julefrokosten i Ørum er igen i år med det store udstyr, professionel lyd- og lysanlæg med lydmand,” fortæller en forventningsfuld Mogens Qvist Frandsen, der nu har base i Dronningborg ved Randers.

Han var med til at starte Kukke Smart Band helt tilbage i ungdomsårene, hvor bandets første guitarist hed Sune Thorbjørnsen, som dengang slog sine folder i Pindstrup & omegn og senere de musikalske i acts som Michelle Birkballe, PS12 og Natural Born Hippies.

De kræver forhåndstilmelding til de fire julefrokoster for at få chancen for at danse ud til Kukke Smart Band.

I Nimtofte er der ikke flere pladser at få, som det fremgår.