Fortsæt til indhold

”Jeg har set en hel sæson af ’Paradise Hotel’”

Ni skarpe spørgsmål til statsminister Helle Thorning-Schmidt

Samfund
Af Theis Otzen

Hvad stemte du første gang?
”Jeg tror, det var til kommunalvalget i 1985. Her stemte jeg på min gamle fysiklærer Ebbe Sørensen, der stillede op for DKP.”
Hvornår fik du interesse for politik og hvorfor?

”Det fik jeg meget tidligt i mit liv. Det var ligestilling mellem kønnene, der blandt andet optog mig. Senere var det apartheid og nedrustning i Europa.”
Hvis du ikke var i politik, hvad ville du så lave?

”Jeg ved det ikke. Jeg arbejdede sikkert også med politik, eller i en organisation, der vil ændre verden.
Dit mest lykkelige øjeblik i politik?

”Jeg synes, det var spændende på valgaftenen i 2011, hvor vi indså, at vi havde vundet. Det var sjovt at køre igennem København og se folk hænge ud af vinduerne. Jeg bliver også rigtig glad for, at vi har fået 30.000 i beskæftigelse. Det er det, der gør mig allergladest. Mennesker der er gået fra ikke at have lavet noget til nu at være kommet ud på en arbejdsplads. At vi har fået beskæftigelsen op og arbejdsløsheden ned og vækst igen. Det er der skaber størst tilfredshed i de danske hjem. Det er det politik for mig handler om.”

Yndlingsprogram: Luksfælden

Det ved folk helt sikkert ikke om dig?
”Mit yndlingsprogram er Luksusfælden, det ved folk ikke. Folk ved heller ikke, at jeg engang har set en hel sæson af Paradise Hotel sammen med min datter.”
Hvem er dit politiske forbillede?

”Nelson Mandela gjorde et stort indtryk. Alle politikere der tør tage ansvar og trække deres land igennem en krisetid gør indtryk. Mange europæiske ledere rundt om os tager ansvar.”
Hvad er din favorit tv-serie?

”Orange is the new black. Downtown Abbey og Rita er alle serier, jeg godt lide. Jeg har ikke altid tid til det, men jeg kan godt lide at springe ind i det.”
Hvad er dit favorit rejsemål?

”Jeg kan altid godt lide at komme hjem. Jeg rejser faktisk ikke så meget. Jeg kan bedst lide at være hjemme. Men det er også fedt at komme på ferie.”
Når du virkelig skal slappe af, hvad gør du så?

”Så vil jeg tage ned i vores sommerhus på Bogø med de familier, vi har det sammen med. Godt vejr og hygge, det er dejligt.”