Fortsæt til indhold

Kronprinsesse Mary i børnehøjde i østjysk mose

WWF Verdensnaturfonden har etableret et nyt hjem til Danmarks mindste frø i Geding-Kasted Mose. Kronprinsessen kiggede forbi.

Samfund

Geding-Kasted Mose fik fornemt besøg onsdag formiddag, da kronprinssese Mary gæstede naturområdet i det vestlige og vindblæste Aarhus.

Kronprinsesse Mary var i sin egenskab som præsident for WWF Verdensnaturfonden på besøg hos frøerne i mosen, hvor organisationen har etableret søer og vandhuller samt plantet træer og buske, for at løvfrøerne kan leve bedst muligt.

Her blev hun præsenteret for og hilst på løvfrøen samt plantet træer.

Nye levesteder

Løvfrøen var engang en udbredt art i det meste af Danmark, men siden 1950erne menes den dog at være forsvundet fra hele 90 procent af dens vandhuller. Løvfrøens massive tilbagegang skyldes blandt andet, at vandhuller og søer er blevet drænet, og at frøens levesteder på land er forsvundet.

Her sætter kronprinsesse Mary løvfrøer ud i mosen med hjælp fra generalsekretær Bo Øksnebjerg. Foto: WWF Verdensnaturfonden

»Løvfrøen er totalfredet og er udpeget af EU som en art, vi skal passe særlig godt på i Danmark. Løvfrøens store tilbagegang i den danske natur skyldes blandt andet, at vi har meget lidt vild natur i Danmark. Vi har drænet vandhuller og søer og samtidig er frøens levesteder på land forsvundet. Derfor etablerer vi ynglesøer, stensætninger og grusbunker, så den lille grønne padde får perfekte forhold til at leve og yngle i Geding-Kasted Mose ved Aarhus,« siger Bo Øksnebjerg, generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden.

Han var med til at vise kronprinsessen rundt i naturområdet, hvor hun også gav sig god tid til at hilse på lokale fremmødte børn.

For at give løvfrøen, der er Danmarks mindste frø, nye steder at leve og yngle, etablerer WWF Verdensnaturfonden ynglesøer, stensætninger og grusbunker i Geding-Kasted Mose ved Aarhus. Indtil videre er der opsat 10 frøhoteller og etableret 16 ynglesøer. På sigt vil det udvikle sig til et meget stort landskab, som kommer til at ligne et guldalderlandskab med store, smukke egetræer, lavvandede søer og et rigt fugle- og dyreliv.

»Når et område er et godt levested for frøer, så følger der automatisk en masse andre dyr og fugle med. I Geding-Kasted Mose skaber vi et stort sammenhængende område til gavn for både natur og mennesker. Området bliver et hotspot for løvfrøer, der er den eneste frø i Danmark, der klatrer i træer og buske. Derfor får den også gavn af de egetræer og buske, WWF Verdensnaturfonden planter i området,« fortæller Bo Øksnebjerg.

Kronprinsessen plantede også egetræer sammen med borgmester Bundsgaard (S). Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard deltog også i seancen, hvor han havde fundet fornuftigt fodtøj frem i form af gummistøvler.