Fortsæt til indhold

Auning og Øster Alling får en fiber

Gravearbejdet med fibernet til de to byer starter i næste uge

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

?I forsommeren sluttede EnergiMidts fiberkampagne i Auning og Øster Alling, hvor det lykkedes at nå op på de nødvendige 30 procents tilslutning blandt byernes borgere. Nu begynder nedgravningen af fiberkablerne. Et arbejde som EnergiMidt forventer vil stå på fra næste uge og frem til starten af oktober 2015.

“Vi starter i området omkring Energivej og forventer at slutte omkring Gjesingvej. Derefter kan vores installatører påbegynde installationen hos kunderne,” fortæller René Ytting Langvad, projektleder hos EnergiMidt.

Borgerne vil komme til at mærke, at der bliver gravet, men hos EnergiMidt mener man, at årstiden er noget nær perfekt til arbejdet.

“Vi kommer selvfølgelig til at fylde lidt, men vi tager alle de hensyn, vi overhovedet kan. Tidspunktet er godt, fordi vi forhåbentlig graver, mens vejret er rimelig godt og mere tørt end eksempelvis i efterårsmånederne. Derfor forventer vi også, at vi kan klare det på 8-9 uger,” siger René Ytting Langvad.

55.000 meter fiberrør

Der skal graves cirka 25.000 meter kabelrende, nedlægges cirka 55.000 meter fiberrør og efterfølgende blæses cirka 103.000 meter fiber. Vejene reetableres løbende, efterhånden som gravearbejdet på den enkelte veje afsluttes.

"Vi gør meget ud af at sikre, at vejene bliver reetableret ordentligt, så vi efterlader dem i samme stand, som før vi gravede. Vi filmer faktisk vejene, inden vi begynder at grave, netop for at være sikre på, at vi veje og fortove er i lige så god stand som før, når vi pakker sammen,” lover René Ytting Langvad.

Kan nå det endnu

Så længe der graves i Auning og Øster Alling kan borgerne stadigvæk nå at gøre brug af det aktuelle tilbud med gratis indgravning og tilslutning.

“Vi ved af erfaring, at der ofte opstår fornyet interesse for at hoppe med på fibervognen, når vi går i gang med at grave, så nogle af dem, der ikke fik tilmeldt sig inden kampagnen sluttede, kommer i tanker om, at de alligevel gerne vil have fiber. Derfor lader vi også tilbuddet gælde, indtil vi er færdige med at grave,” siger projektlederen.

TV3 og TV3 PULS

Siden kampagnen i Auning har Waoo! i øvrigt fået TV3 og TV3 PULS med i alle TV-pakker, og kanalerne blev allerede tilgængelige i Lille, Favorit og Stor TV-pakke 1. juli - uden at prisen er steget.