Fortsæt til indhold

Nu er det højsæson for de små blå bær

På Blåbærgården på Østenfjeldvej ved Nimtofte er der gang i selvplukkerne i weekenderne, og høsten er god

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

???Hos Sara Roulund og Emil Ogdal Jensen, begge 24, på Blåbærgården på Østenfjeldvej ved Nimtofte er det lige nu højsæson for at plukke blåbær, og der er nok af de blå.

Selvpukkerne møder frem med poser og beholdere hver fredag, lørdag og søndag for at plukke bær til vinterens forråd i fryseren eller på den korte bane til morgenmaden som 'drys' til en god portion A38.

“Sidste år blev der plukket cirka fire tons blåbær her på Blåbærgården,” fortæller Emil Ogdal Jensen, der sammen med sin kæreste flyttede ind på gården 1. februar 2015 med det klare mål at overtage stuehus og udebygninger samt de 18,8 hektar jord ad åre.

“Vi har aftalt en forkøbsret med Niels Søe (ejer af Blåbærgården, red.) på syv år, og vi drømmer naturligvis om at kunne overtage herlighederne,” siger Emil Ogdal Jensen, der er uddannet anlægsgartner og til daglig arbejder hos VAM A/S i virksomhedens Randers-afdeling.

Kæresten Sara Roulund er i lære som delikatesseslagter hos SuperBrugsen i Løgten.
De seneste godt tre år har parret boet hjemme hos Emils forældre i Ryomgård.

Emil Ogdal Jensen og hans kæreste Sara Roulund hårber, at Blåbærgården bliver deres faste bopæl til langt ud i fremtiden. Foto: Lars Norman Thomsen

Weekender med tryk på

August-september er højsæson for de små blå bær, og Emil Ogdal Jensen forventer, at selvplukkerne kan plukke bær i seks weekender. To er allerede afviklet, når dette læses.

“Vi har en forventning om, at vi når op på 5-6 tons i år, selv om det har trukket lidt længere ud end sædvanligt med modning af bærene, fordi de har manglet varme i maj-juni,” forklarer Emil Ogdal Jensen.

Bærene nærmest hænger i klaser på buskene. En stor del ender på jorden, før selvplukkerne har fået fingrene i dem.
“Jeg snakkede lidt med Niels Søe om det, for han har mange års erfaring med blåbær, og han vurderede, at lige så mange bær, der bliver plukket, lige så mange ender på jorden,” siger Emil Ogdal Jensen, der har sjusset sig frem til, at der er cirka 5.000 blåbærplanter på de 4 hektar, der er plantet til.

“De blev plantet for over 20 år siden, og der er ikke de store udgifter forbundet med at passe og vedligeholde dem. Vi skal sørge for at klippe græsset mellem rækkerne, gøde, når den tid kommer og vande, når der er behov for det,” forklarer den unge anlægsgartner, der allerede tidligt drømte om at få en ejendom med nogle hektar til, hvor hans grønne fingre kunne sætte deres aftryk sidenløbende med, at han arbejdede selvstændigt som anlægsgartner.

“Det er en drøm, som både Sara og jeg har, og derfor håber vi på at kunne overtage Blåbærgården om nogle år.”

50 kroner pr. kilo

Selvplukkere skal betale 50 kroner pr. kilo blåbær, så der skal ikke regnemaskine til for at fastslå, at der kan laves en god omsætning.

Sara Roulund og Emil Ogdal Jensen har ansat en dame, Vita, der kan vejlede selvplukkerne og gå til hånde i sæsonen.
Bærplukning er for hele familien, og hvad er bedre end at sætte tænderne i små friske bær, man selv har plukket?

Blåbær er rige på antioxidanter og andre næringsstoffer, og de senere år er blåbær blevet betragtet som et vidundermiddel til at forebygge både kræft og aldring. Selv om blåbær da også indeholder lidt flere antioxidanter end meget andet frugt, er ikke alle forskere nu enige om blåbærs sundhedsmæssige fortræffeligheder, men ingen afviser, at selvpluk har en god effekt på det personlige velvære.