”Vi skal vel ikke gøre tilværelsen tungere end den er for hinanden"
Den første kirkehøjskoleformiddag i Thorsager-Bregnet Kirkehøjskole har Martha Christensens forfatterskab og især romanen Dansen om Regitze som forlæg
"(...) "og et sted rejste en ung mand sig fra den stol, han havde siddet på og gik hen over et gulv, tryllebundet af en nakkes linier og lagde en hånd om den nakke og troede, at alt hvad han bad om var en enkelt dans....."
Martha Christensens (1926-1995) smukke og prisbelønnede roman "Dansen med Regitze" handler om livsmod og håb, og om det at huske at leve, mens man gør det. En kærlighedshistorie fortalt af den stille og lidt konfliktsky Karl Aage, som faldt for den rapkæftede og godhjertede, men nu uhelbredeligt syge Regitze på et dansested, fordi hendes nakke så så ubeskyttet ud.
Han spurgte, om hun ville danse, og det blev starten på et livslangt ægteskab med både gode og dårlige stunder.
Højskoleformiddage
Under en sommerfest i deres kolonihave tænker Karl Aage i en række stærke flash backs tilbage på alle sine oplevelser med Regitze, og hans erindringer maler et billede af en viljestærk kvinde, der undertiden er møgirriterende stædig rappenskralde, men som samtidig har et utrolig varmt hjerte og vil gøre alt for at hjælpe de svage og dem, hun elsker.
Ligesom Regitzes nakke er rammen om Martha Christensens mest kendte roman, er den og det øvrige forfatterskab rammen om det foredrag, som sognepræst og forfatter Bruno Rasmussen, Nærum, vil holde i den første af en række kirkehøjskoleformiddage fredag 18. september i Thorsager-Bregnet Kirkehøjskole.
”Vi skal vel ikke gøre tilværelsen tungere end den er for hinanden", er titlen på foredraget, hvor Bruno Rasmussen taler om forholdet mennesker imellem belyst med eksempler fra Martha Christensens forfatterskab sat i forhold til Bibelens bud om næstekærlighed.
Bruno Rasmussen har skrevet bogen "Mennesker imellem - eksempler fra Martha Christensens forfatterskab".