Fortsæt til indhold

“Jeg er meget overrasket”

Ronnie Moslund, Syddjurs Ungdomsskoles bestyrelsesformand, har ikke fornemmet ledelsesmæssige problemer i Syddjurs Ungdomsskole

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Bestyrelsesformand i Syddjurs Ungdomsskole Ronnie Moslund var mildest talt overrasket, da han torsdag formiddag blev ringet op af direktør Jørgen Andersen, Syddjurs Kommune, der kunne fortælle ham, at leder af ungdomsskolen Anders Stenumgaard Lind netop var blevet fritaget for tjeneste på grund af forhold i ledelsen af ungdomsskolen.
Syddjurs: Ungdomsskoleleder fritaget for tjeneste
“Den havde jeg ikke set komme, det må jeg ærligt indrømme,” siger Ronnie Moslund, der har været bestyrelsesformand i Ungdomsskolen i to år og før da sad som menigt medlem ligeledes i to år.

“Jeg har haft et glimrende samarbejde med Anders (Stenumgaard Lind, red.),” siger Ronnie Moslund. “Senest har vi snakket og mailet frem og tilbage om næste års budget, og jeg synes, vi har haft en rigtig god dialog.”

Ingen signaler

Ronnie Moslund har i sine fire år intet hørt om, at der har været problemer eller utilfredshed med den måde, som Anders Stenumgaard Lind har forvaltet sit lederjob på i Ungdomsskolen.

“Det har aldrig været et tema på vores bestyrelsesmøder i de fire år, hvor jeg har været med, og i min formandstid er jeg på intet tidspunkt blevet kontaktet fortroligt af medarbejdere eller andre ledere, der har villet fortælle mig noget,” siger Ronnie Moslund.

“Derfor er jeg overrasket.”

Direktøren orienterer

Ronnie Moslund blev først orienteret af direktør Jørgen Andersen umiddelbart efter, at denne havde mødtes med Anders Stenumgaard Lind og meddelt ham, at han var fritaget for tjeneste.

- Er det okay først at orientere bestyrelsesformanden for Ungdomsskolen om, at Ungdomsskolens leder er blevet bedt om at rydde sit skrivebord, efter at beskeden er givet?


“Jeg ved det simpelthen ikke, jeg ved det ikke, men Jørgen Andersen har været meget fair og understregede straks, at han stillede sig til rådighed for bestyrelsen og gerne ville komme til et møde med bestyrelsen samme aften. Det var ikke muligt at samle bestyrelsen med så kort varsel, og derfor har vi nu aftalt, at vi mødes til et ekstraordinært bestyrelsesmøde efter efterårsferien, hvor Jørgen Andersen deltager og vil give en orientering om det, der er sket.”

Historien gentager sig

Efter at Anders Stenumgaard Lind er blevet bedt om at fortrække, er hans skrivebord overtaget af viceungdomsskoleleder Frank Thomsen.

Hvordan fremtiden ser ud for Anders Stenumgaard Lind hos Syddjurs Kommune skal nu afklares kommunen, Anders Stenumgaard Lind og hans faglige organisation imellem.

Anders Stenumgaard Lind startede som ungdomsskoleleder 1. oktober 2009.

Han afløste Frank Reeckmann, der allerede i foråret 2009 var blev flyttet over i en stilling som chefkonsulent i den del af kommunens forvaltning, der beskæftiger sig med kultur og fritid. Her arbejder han fortsat.
Den officielle forklaring var, at skiftet skulle ses i lyset af forestående ændringer i Syddjurs Ungdomsskoles ledelse, men skiftet var også affødt af intern kritik fra medarbejderkredsen af den øverste ledelse.
Nu ser historien ud til at gentage sig.