Fortsæt til indhold

Sporten løber Hadsten rundt på fredag

Samfund
Erling Baastrup

Hadsten Sports Klub og Hadsten Håndbold præsenterer et nyt tiltag, nemlig Nybolig – Hadsten Rundt Løbet, der er et løb for klubbens ungdomsmedlemmer.
Løbet er et Fundraising-løb, hvor hver enkelt løber skaffer personlige sponsorer, der betaler et beløb per kilometer. Pengene bliver derefter tildelt medlemmernes hold, i henholdsvis Fodbold, Håndbold og Basket, og kan bruges til ture, tøj eller andet til glæde og gavn for holdet.

Gerne en byfest

Nybolig i Hadsten er navnesponsor på løbet, og Per Rasmussen, Formand for Aktiviteter og Udvikling i Hadsten Sports Klub, er glad for at Nybolig bakker op om det nye tiltag.
”Det er et spændende projekt, vi har gang i, hvor vi løber gennem centrum af Hadsten i en time på en rute, der kommer forbi de fleste af Hadsten Handels medlemmer, som jo i mange tilfælde også er vores samarbejdspartnere. Vi vil gerne lave en lille byfest fredag aften og håber meget på, at folk vil bakke op om løbet samt gøre en god handel i byens butikker, siger Per Rasmussen.

Klar med startpistolen

Kirsten Dalsgaard, der er ejer af Nybolig Hadsten, er glad for at støtte op om løbet, og håber at det bliver en succes:
” Jeg synes, at det er vigtigt at støtte op om lokalsamfundet og de aktiviteter, der er. Det er til gavn for byen, men så sandelig også for os, at der sker noget, og at folk har noget at samles om, så jeg tænker at løbet er en rigtig god idé, og jeg glæder mig til at skyde det i gang,” siger Kirsten Dalsgaard.
Det sker sammen med Kristen Mark fra vestjyskBANK, der også er sponsor.

Byen afspærres

Løbet afvikles den 25. september, fra klokken 17-18, med start ved Ernst B. Sunds Plads, og mål ved vestjyskBANK .
Centrum vil være afspærret for biler fra klokken 16.30 til løbets afslutning.