Fortsæt til indhold

Gymnasieelever nedlægger undervisningen

Samfund
Jacob Hove

Eleverne på Tørring Gymnasium har ved afstemning valgt at nedlægge undervisningen i dag torsdag i protest mod Venstres milliardnedskæringer. Det sker efter en afstemning blandt Tørring Gymnasiums godt 400 elever. Undervisningsnedlægningen sker samme dag, som organisationen Uddannelsesalliancen har indkaldt til demonstration i både Aarhus og København.
Eleverne har besluttet at nedlægge undervisningen som en modreaktion på Venstres nedskæringer på uddannelsesområdet i forslaget til næste års finanslov, hedder det i en pressemeddelelse.
”Der kan simpelthen ikke spares 1,7 milliarder kroner alene på gymnasiernes administration. Det vil unægteligt gå ud over uddannelseskvaliteten. Om besparelserne kommer til at betyde mindre forberedelsestid, lærerfyringer, nedlægning af valgfag eller niche-studieretninger, så er det alt sammen noget, der kommer til at gøre ondt på os,” siger elevrådsformand Bjørg Dyg Nielsen.
Som erstatning for den traditionelle undervisning har eleverne planlagt en række alternative aktiviteter, som blandt andet tæller læserbrevsskrivning, retorikkursus og lektiecafé. Desuden vil eleverne male bannere som forberedelse til demonstrationen i Aarhus kl. 16.