Fortsæt til indhold

"Det skal nok lykkes"

Allan K. Pedersen er sikker på, at der nok skal komme koncerter og messer på Farum Park

Samfund
Martin Warming

Natur- og Miljøklagenævnets nej til prøvearrangementerne på Farum Park får ikke FC Nordsjællands klubejer, Allan K. Pedersen, til at lægge sig fladt ned.
"Jeg ser ikke Natur- og Miljøklagenævnets afgørelse som en afvisning, men det er åbenbart ikke vejen at gå, og det udskyder selvfølgelig projektet", siger Allan K. Pedersen til Furesø Avis.
Han vil nu tage en dialog med kommunen og borgemesteren for at kigge på, hvilke muligheder der så er for at afholde koncerter og messer på Farum Park, siger han.
"Det mest ærgerlige er, at de mange mennesker, der har glædet sig til de mange spændende ting, vi ville lave, nu må væbne sig med tålmodighed. Og det er ærgerligt, at de få mennesker, der ikke er særlig fremadsynet, skal ødelægge det for de mange mennesker, der havde glædet sig til det her. Men det vigtigste er selvfølgelig, at vi overholder reglerne", understreger klubejeren.
Han synes, at modellen med fire prøvearrangementer var en rigtig god løsning.
"Når man som kommune vælger at sige, at vi prøver at dispensere i første omgang, inden vi laver lokalplanen om, så vidner det om, at man har forsøgt at være grundig, og jeg synes, at det var en god måde at gøre det på", siger Allan K., der ikke lader sig slå ud af Natur- og Miljøklagenævnets nej til prøvearrangementerne.
"Jeg tror nu nok, at det skal lykkes alligevel. Jeg kan selvfølgelig ikke vide det med sikkerhed, men det er noget, vi vil arbejde videre på, og jorden går ikke under af den grund. Det er et spørgsmål om at gøre det interessant for lokalsamfundet, og det mener jeg, at vores projekt kan være med til", siger Allan. K. Pedersen.